Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salar

Buna ziua.Angajatorul este obligat sa acorde sporul de vechime si sporul de noapte? Acordarea acestor sporuri ramane la alegerea angajatorului,sau care sunt sanctiunile (daca sunt) pentru neacordarea lor?
Sporul de noapte este obligatoriu:
Art. 126
Salariatii de noapte beneficiaza:
a) fie de program de lucru redus cu o ora fata de durata normala a zilei de munca, pentru zilele in care efectueaza cel putin 3 ore de munca de noapte, fara ca aceasta sa duca la scaderea salariului de baza;
b) fie de un spor pentru munca prestata in timpul noptii de 25% din salariul de baza, daca timpul astfel lucrat reprezinta cel putin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru.
Nu stiu ce sanctiuni poate acorda inspectorii de munca in acest caz.

Sporul de vechime se acorda daca este cuprins in CCM aplicabil, regulament sau CIM.
Sporul de noapte nu este obligatoriu decat daca se merge pe varianta reglementata de art. 126 lit.b c.mun. ...