avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1745 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA declaratia 394
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

declaratia 394

Buna ziua, am intarziat 1 zi cu depunerea Declaratie 394 si am fost amendata cu 12000 lei( 6000 in 48 ore), conform CPF art 219 alin 1 , lit f. De ce nu am fost incadrata la art1 lit. i) sau lit. b).
Nu trebuia sa fiu sanctionata in urma unei notificari prin care eram anuntata ca nu am depus declaratia?
Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 15:03, 27 Iulie 2011
Ati fost sanctionata pentru ca ati depasit termenul si ati mers de bunavoie sa o depuneti. Daca mai asteptati cateva zile, ati fi primit acasa instiintare iar cand ati fi mers s-o depuneti tot ati fi primit amenda.
Da, e pacat ca nu ati putut s-o depuneti in termen.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda nedepunere declaratia 394 Catalin2010 Catalin2010 Care e amenda pentru nedepunerea declaratiei 394 in cazul in care nu am decat operatiuni de achizitie bunuri din tara, deci nu am obligatia platii TVA (vezi toată discuția)
Sanctiuni pentru nedepunerea declaratie 394/2008 breja breja Societatea a avut probleme in 2008 legate de nedepunerea declaratiilor. A platit amenda la ANAF pentru decl nedepuse mai putin decl 394. Ce amenda trebuie ... (vezi toată discuția)
Declaratie 394 hingheru hingheru Buna ziua, Daca am uitat sa depun declaratia 394 , pot lua amenda? am inteles ca ameda este intre 12000 si 14000 ron.Este chiar atat de mult, nu poate fi ... (vezi toată discuția)