Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA declaratia 394
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

declaratia 394

Buna ziua, am intarziat 1 zi cu depunerea Declaratie 394 si am fost amendata cu 12000 lei( 6000 in 48 ore), conform CPF art 219 alin 1 , lit f. De ce nu am fost incadrata la art1 lit. i) sau lit. b).
Nu trebuia sa fiu sanctionata in urma unei notificari prin care eram anuntata ca nu am depus declaratia?
Va multumesc anticipat!
Ati fost sanctionata pentru ca ati depasit termenul si ati mers de bunavoie sa o depuneti. Daca mai asteptati cateva zile, ati fi primit acasa instiintare iar cand ati fi mers s-o depuneti tot ati fi primit amenda.
Da, e pacat ca nu ati putut s-o depuneti in termen.