avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul de a profesa in domeniul juridic
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul de a profesa in domeniul juridic

Doresc sa stiu care este temeiul legal prin care se stabileste ca, daca -in termen de 5(cinci) ani de la absolvirea Facultatii de drept- nu ai profesat in domeniul juridic, pierzi dreptul de a mai profesa vreodata in domeniul juridic sau de a te angaja ca stagiar in profesiile corespunzatoare acestui domeniu.
Multumesc,
Sofia Popovici
Sincer..habar nu am de o asemenea prevedere legala!!!!!!!!!!!
Asta de unde ai scoso??????? [addsig]
Nu exista nici un temei legal,deci e o afirmatie eronata!Poti profesa oricand daca esti licentiat si ai promovat examenele aferente,cine iti mai ia acest drept vreodata daca esti apt pt.asa ceva?![addsig]
Dar in legislatia privind recunoasterea diplomelor??? Ce scrie? Exista o reglementare privind conditiile in care se desfasoara stagiatura???
Exista o asemenea prevedere pentru notari, dar e o prostie, n-ar trebui sa existe.

Anonim a scris:
>Doresc sa stiu care este temeiul legal prin care se stabileste ca, daca -in termen de 5(cinci) ani de la absolvirea Facultatii de drept- nu ai profesat in domeniul juridic, pierzi dreptul de a mai profesa vreodata in domeniul juridic sau de a te angaja ca stagiar in profesiile corespunzatoare acestui domeniu.
Multumesc,
Sofia Popovici

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stagiatura in domeniul juridic anonim anonim Aveti cunostinta de existenta unui act normativ potrivit caruia un licentiat in stiinte juridice pierde definitiv dreptul de a mai intra in ... (vezi toată discuția)
Stagiatura in domeniul juridic anonim anonim Aveti cunostinta de existenta unui act normativ potrivit caruia un licentiat in stiinte juridice pierde definitiv dreptul de a mai intra in ... (vezi toată discuția)
Pot fi consilier juridic daca am doar masterul abslovit in stiinde juridice? Ella380 Ella380 Buna! Am si eu o nelamurire. Am absolvit Facultatea de Psihologie si Masterul de Stiinte Juridice, specializarea Devianta si Delincventa. As vrea sa profesez ... (vezi toată discuția)