Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Achizitie spatiu comun
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Achizitie spatiu comun

Buna ziua
Doresc sa achizitionez un spatiu care se gaseste la nivelul 1 al blocului in care locuiesc. In acest sens s-a intrunit o sedinta in care s-a hotarat vanzarea respectivului spatiu mie. Aceasta hotarare a fost transcrisa intr-un proces verbal pe care l-au semnat toti cei prezenti. Am procedat la intocmirea unui antecontract primit de la notar unde fiecare proprietar din bloc este de acord cu instratinarea partii comune. Suntem aproape de faza finala cu toate semnaturile pe hartie, insa nu stim cum sa procedam mai departe. Am luat legatura cu notarul , cu persoane care lucreaza in domeniul cadastrului insa nimeni nu stie cum se procedeaza. Daca este cineva care s-a confruntata cu aceasta problema, va rog sa ma luminati si pe mine

Multumesc anticipat
emit si eu o opinie:
practic, ne aflam in situatia detinerii unui imobil in coproprietate fortata,respectiv fiecare locatar detine o cota parte ideala din respectivul spatiu comun, conform Contractului de cumparare detinut de fiecare locatar; inclusiv dvs detineti o cota parte ideala dfin respectivul spatiu.Prin cumpararea de la absolut toti ceilalti coproprietari, se va face confuziunea cu cota parte ideala detinuta de dvs, devenind in acest mod proprietarul unic al imobilului respectiv.Se va aplica in acest caz regulile vanzarii coproprietatii.Este putin mai complicat, dar nu asa dificil.succes
L E G E 170/2010
pentru completarea art. 45 din Legea cadastrului şi a
publicităţii imobiliare nr. 7/1996 şi pentru modificarea art. 101 din
Legea locuinţei nr. 114/1996
Parlamentul României adoptă prezenta lege.
Art. I. – Articolul 45 din Legea cadastrului şi a publicităţii
imobiliare nr. 7/1996, republicată în Monitorul Oficial al României,
Partea I, nr. 201 din 3 martie 2006, cu modificările ulterioare,
se completează cu cinci noi alineate, alin. (3) – (7), cu următorul
cuprins:
„(3) Prin excepţie de la dispoziţiile alin. (2) şi prin derogare de
la prevederile art. 39 din Legea nr. 230/2007 privind înfiinţarea,
organizarea şi funcţionarea asociaţiilor de proprietari, încetarea
destinaţiei de folosinţă comună pentru părţile comune din clădirile cu
mai multe etaje sau apartamente se poate hotărî motivat cu o majoritate
de două treimi din numărul coproprietarilor.
(4) În acest caz, devin aplicabile dispoziţiile privitoare la
coproprietatea obişnuită şi temporară. Cu toate acestea, înstrăinarea sau
ipotecarea se poate realiza dacă există o majoritate de două treimi din
numărul coproprietarilor.
(5) În cazurile prevăzute la alin.(3) şi (4), coproprietarii care nu
au votat ori, după caz, s-au opus la înstrăinare sau ipotecare au dreptul la
o despăgubire justă stabilită pe cale convenţională ori, în caz de
neînţelegere, pe cale judecătorească.
(6) Constatarea încetării destinaţiei de folosinţă comună pentru
aceste părţi se face prin hotărâre a adunării generale a asociaţiei de
proprietari adoptată cu o majoritate de două treimi din numărul
coproprietarilor.
(7) Imobilul, respectiv partea din imobil, rezultat/ă din
înstrăinare se va înscrie în cartea funciară urmând procedura
cadastral-juridică reglementată la alin. (1) din prezentul articol.”
Art. II. – Articolul 101 din Legea locuinţei nr. 114/1996,
republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 393 din
31 decembrie 1997, cu modificările şi completările ulterioare, se
modifică şi va avea următorul cuprins:
„Art. 101. – Locuinţele şi unităţile individuale pot fi înstrăinate
şi dobândite prin acte juridice între vii, încheiate în formă autentică
notarială, sub sancţiunea nulităţii absolute. Dovada dreptului de
proprietate şi a celorlalte drepturi reale asupra unei unităţi de locuit se
face numai pe baza actelor de proprietate şi a extrasului de carte funciară
pentru informare.”