avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 676 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Beneficiez de ajutor de somaj daca nu iau ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Beneficiez de ajutor de somaj daca nu iau bacalaureatul?

Buna ziua , vreau si eu sa stiu daca in urma absolvirii a 12 clase la sfarsitu anului scolar voi primi o diploma prin care se atesta ca am terminat 12 clase , alta inafara de diploma de bac. Si vreau sa stiu in cazul in care nu iei bacalaureat poti primi indemnizatia de somaj ? Sunt la un liceu tehnologic la profil de " Tehnician Mecatronist" si nu stiu daca in clasa a 12-a dupa ce imi depun dosaru de atestat voi lua somaj (in cazul in care nu iau nota de trecere la bacalaureat ) .
Cel mai recent răspuns: andudj , utilizator 14:05, 27 Iulie 2011
Daca nu iei bacalureatul, la absolvirea a 12 clase vei primi un certificat de absolvire a 12 clase; acest certificat este luat in considerare pentru inregistrarea cererii la Agentia de Somaj.

Dl. Tudor Valeriu a raspuns la o intrebare asemanatoare astfel:

1. Trebuie sa va inregistrati la Agentia de Somaj in termen de maxim 60 de zile de la data absolvirii.
2. Actele necesare:
- Actul de identitate, in original si copie;
- Actele de studii si de calificare, in original si copie;
- Certificatul de nastere,in original si copie;
- Certificatul de casatorie,in original si copie;
- Adeverinta medicala , din care sa rezulte ca este apta de munca sau ca are eventuale restrictii medicale
- Actele eliberate de organele financiare teritoriale,din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri sau ca realizeaza din activitati autorizate potrivit legii venituri mai mici decit indicatorul social de referinta.
- Declaratia pe proprie raspundere din care sa rezulte ca nu are loc de munca, nu realizeaza venituri sau ca realizeaza din activitati autorizate potrivit legii mai mici decit indicatorul social de referinta.
- Actul de absolvire a formei respective de invatamant, in original si in copie
- Declaratie pe propria raspundere a absolventilor ca nu urmeaza o forma de invatamant la data solicitarii dreptului


www.avocatnet.ro/content/for...

Totusi mai ai un an in care poti sa te pregatesti, fii optimist :)
Spor la invatat!
da o sa invat , era o curiozitate si nimic mai mult. pentru ca am intrebat 5 persoane si toate mi-au raspuns diferit. acum eu sper sa iau bacu da ma sperie dezastru care a fost in acest an

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Diplomă 12 clase ContSters442557 ContSters442557 Va salut , am terminat 12 clase acum cațiva anii (nu am luat bacul) insa recent am realizat ca eu nu am diploma de 12 clase am primit o foaie a 4 pe care ... (vezi toată discuția)
Somaj kodana kodana absolvent fara bac(an 2010),primeste somaj?:help: (vezi toată discuția)
Studii medii gabi1962 gabi1962 Ce acte sunt necesare pentru a atesta absolvirea studiilor medii? (vezi toată discuția)