Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... intrebare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

intrebare

printre actele care trebuiesc depuse la dosarul de somaj se afla si act dupa ultimul studiu copie +original. stiti cumva daca adeverinta de la facultate e valabila??? am absolvit examenul de licenta acum 4 ani, imediat dupa am primit adeverinta care atesta acest lucru (pt diploma in original trebuia asteptat 1 an) si din neglijenta si pt ca nu am avut nevoie de diploma originala nu am mai scos-o (trebuie scoasa de la univ. din bucuresti, eu absolvind la o facultate din timisoara). am auzit precum ca aceasta adeverinta are valabilitate doar 1 an. unde trebuie sa sun sa ma informez?

va multumesc frumos.
Nu mai e valabila.
Cititi pe adeverinta, trebuie sa aiba termenul de expirare, de obicei e 6 luni.
Mergeti cu diploma de bac si apoi, cand o aveti si cu cea de fac.
multumesc frumos de raspuns. m-am uitat pe adeverinta si nu are o data anume, ci, scrie ca e valabila pana la acordarea diplomei .......
sigur e ok sa depun dosarul fara actul care sa ateste ultimul studiu?? nu poate fi considerat incomplet si sa nu fie acceptat???
bb_yasmi, utilizator
1. Adeverinta este valabila daca pe ea nu scrie termenul dar scrie ca e valabila pana la eliberarea diplomei.
2. Adeverinta este buna la dosarul de somaj pentru ca s-ar putea sa va faca rost de un loc de munca corespunzator studiilor.
va multumesc dl tudor valeriu.
atunci voi incerca sa depun asa dosarul.
numai bine va doresc.
m-am uitat pe adeverinta si nu are o data anume, ci, scrie ca e valabila pana la acordarea diplomei .......

Regulament privind regimul actelor de studii in sistemul de invatamant superior
Art. 38 Dupa finalizarea completa a studiilor, la cerere, absolventilor li se elibereaza Adeverinta de absolvire a studiilor, al carei termen de valabilitate este de maximum 12 luni.