avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 950 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbatere succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbatere succesiune

Decedata a lasat un testament, sarind complect unicul mostenitor legal (fiu).
1. Notarul poate face in acest caz succeiunea tinand seama de drepturile mostenitorului rezervatar?
2. Un cabinet de avocatura poate dezbate o succesiune? Actele de mostenire eliberate de acesta sunt valabile?
Cel mai recent răspuns: R&R MEDIASERV AFFAIRS , Consilier juridic 23:15, 12 August 2008
Ambele raspunsuri la cele doua intrebari sunt negative. Mostenitorul trebuie sa atace testamentul in instanta solicitand fie anularea acestuia, fie reductiunea. Un avocat il poate reprezenta/asista in cursul litigiului.
Notarul va intreba daca mai sunt mostenitori legali sau testamentari in viata si ii va chema pentru procedura dezbaterii succesorale. Dar se va termina in instanta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

probleme dezbatere succesiune iuli113 iuli113 Bunicului meu i-a fost lasat un testament prin care bunica ii lasa lui toata mostenirea,dar are 2 fiice,de la moartea bunicii au trecut 2,5 ani,am fost la un ... (vezi toată discuția)
Succesiune suspendata,mostenitor rezervatar decedat dupa suspendare ContSters365386 ContSters365386 In urma decesului mamei,fiica \"R\"a solicitat suspendarea succesiunii,in calitate de mostenitor rezervatar,deoarece mama ei lasase toate bunurile ,prin ... (vezi toată discuția)
Testament gingulescu88 gingulescu88 Va rog sa-mi precizati daca un testament nu este atacat de catre mostenitorii rezervatari, se poate face succesiunea in baza acestui testament? In cat timp pot ... (vezi toată discuția)