Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbatere succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbatere succesiune

Decedata a lasat un testament, sarind complect unicul mostenitor legal (fiu).
1. Notarul poate face in acest caz succeiunea tinand seama de drepturile mostenitorului rezervatar?
2. Un cabinet de avocatura poate dezbate o succesiune? Actele de mostenire eliberate de acesta sunt valabile?
Ambele raspunsuri la cele doua intrebari sunt negative. Mostenitorul trebuie sa atace testamentul in instanta solicitand fie anularea acestuia, fie reductiunea. Un avocat il poate reprezenta/asista in cursul litigiului.
Notarul va intreba daca mai sunt mostenitori legali sau testamentari in viata si ii va chema pentru procedura dezbaterii succesorale. Dar se va termina in instanta.