Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament

Va rog sa-mi precizati daca un testament nu este atacat de catre mostenitorii rezervatari, se poate face succesiunea in baza acestui testament? In cat timp pot ataca un testament mostenitorii rezervatari? Notarul poate refuza sa faca actele de succesiune daca exista un testament neatacat de mostenitorii rezervatari in conditiile in care acesti mosteniori rezervatari nu au precizat in scris ca renunta la mostenire? Va multumesc.
In cadrul dezbaterii succesorale, notarul public este obligat sa citeze rezervatarii pentru a se pronunta cu privire la testament, adica daca este de acord cu acesta si cer sau nu reductiunea lui. Dupa declaratiile acestora se poate dezbate succesiunea la notar fie aplicand reductiunea testamentului fie luând act de declaratia acestora ca nu doresc reductiunea lui. In caz contrar, adica atunci când nu va intelegeti se apeleaza la instanta.