Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... asociere
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

asociere

As dori sa stiu daca o persoana juridica se poate asocia cu o persoana fizica in baza unui contract de asociere in participatiune. Mai precis am o firma si doresc sa achizitionez un aparat de xerox performant, profitul din exploatarea aparatului sa se imparta ........% firma si ........% persoana fizica , am incheiat cu o persoana fizica un contract de asociere in participatiune. Contractul nu a fost facut in forma lui finala desi persoana mi-a virat banii in contul firmei, eu platit avans pentru aparat dupa care pers. fizica peste o luna s-a razgandit si a zis ca nu mai vrea sa colaboram si sa-i dau banii inapoi. Mentionez ca acest contract inca nu a fost semnat de persoana fizica desi acesta a virat banii in contul firmei mele si acest contract nu a fost nici inregistrat la Finante. Persoana fizica ma tot someaza sa-i dau banii inapoi, eu nu-i am. Vreau sa intreb daca persoana fizica ma poate obliga sa-i restitui suma urgent. I-am spus ca o sa-i restitui cand o sa-i am deoarece i-am platit deja avans pentru aparatul de xerox. In contract nu este clauza unde sa se specifice ce se intampla daca una dintre parti doreste sa renunte la colaborare.

problema ridicata de Dvs este putin mai delicata.pe de o parte, contractul intre parti nu este semnat, dar cu toate acestea a virat o suma de bani in virtutea prezumtivului contract;teoretic, se poate spune ca desi nu semnat contractul, a acceptat derularea lui tacit(printr-o prestatie-avansul inaintat).in prezent, daca nu se ajunge la o intelegere amiabila,si daca dvs faceti dovada platii avansului pentru respectivul aparat de multiplicare, nu va poate obliga la returnarea imediat a sumei de bani.
inregistrarea respectivului contract la finante nu este obligatia dvs ci a persoanei fizice ce urmeaza(teoretic) sa obtina un castig suplimentar, ce urmeaza a fi impozitat pe baza declaratiei de impunere (declaratia 200) in cursul anului viitor.
ar fi indicat sa ii remiteti oficial printr-o adresa exect ce ati dfacut cu respectiva suma de bani(anexand si dovezile aferente in acest sens) si eventual-in cazul in care insista in demersul lui, sa stabiliti de comun acord un grafic de rambursare.Altfel, doar prin instanta poate sa obtina suma de bani(o actiune in rezolutiunea contractului si repunerea partilor in situatia anterioara incheierii lui)
cu respect, av zagrean