Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita angajator
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita angajator

In noiembrie 2009 am dat in judecata angajatorul si am cerut in instanta sa mi se recalculeze toate drepturile salariale pe ultimii trei ani (incepand cu nov. 2006).
De asemenea am cerut si actualizarea sumelor ce vor fi gasite ca neachitate catre mine. Expertul contabil numit de instanta a gasit ca angajatorul, aproape in fiecare luna din acesti 3 ani, m-a dezavantajat cu diverse sume care la sfarsitul celor 3 ani s-au ridicat la un total de 8510 lei net.
Instanta hotaraste in sentinta: ''Obliga parata catre reclamant la plata sumei de 8510 lei reprezentand contravaloarea orelor suplimentare si diferenta indemnizatiei de concediu actualizata cu cu rata inflatiei la data platii efective.''

Intrebare:
Ce inseamna actualizarea cu rata inflatiei la data platii efective, avand in vedere ca eu am cerut instantei aceasta actualizare inca din nov. 2009 iar instanta s-a pronuntat in dec. 2010?
athe a scris:

adica angajatorul va fi obligat sa achite aceasta suma actualizata cu indicele de inflatie la data cand va fi pusa in executarea hotararea judecatoreasca.

Problema este :incepand cu ce data se face actualizarea, cu data pronuntarii sau cu data nasterii dreptului?!?