Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vecini care cred ca ocuiesc in jungla
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vecini care cred ca ocuiesc in jungla

Buna ziua!
Locuiesc la curte si vecinul din spate nu are autorizatie de constructie pe cocioaba lui. Este un alcoolic si in fiecare seara se imbata si injura pe cine apuca.
De vreo 20 de zile si-a cumparat 3 porci si i-a ingradit intre casa lui si gardul meu.
Am terasa pe spatele casei si vine cate un miros... nici nu pot deschide geamurile.
Cand i-am spus sa si-i mute mi-a spus ca face ce vrea la el in curte.
Aseara primeam de peste gard niste injuraturi si amenintari ca le-am spus ca ma duc la primarie sa-i reclam.
Ce pot face in acesta situatie?
multumesc!
casa, utilizator
ar fi indicat sa filmati urmatorul"eveniment"de aceasta natura(daca va mai avea loc).
pe urma, sa depuneti o plangere la postul de politie pentru tulburarea linistii publice,etc.
atata timp cat porcii respectivi nu au destinatie de crestere spre vanzare a lor(fapt de comert) ci doar pentru indestularea familiei..nu prea aveti la indemana vreun instrument juridic sa il obligati la mutarea lor(am vazut recent un reportaj cum in chiar centrul capitalei o persoana crestea intre blocuri-dar pe proprietatea lui 23 de capre..si nu se putea dispune nici o masura, cu toate ca afecta zecile de locatari din jur).