avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 288 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vecini care cred ca ocuiesc in jungla
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vecini care cred ca ocuiesc in jungla

Buna ziua!
Locuiesc la curte si vecinul din spate nu are autorizatie de constructie pe cocioaba lui. Este un alcoolic si in fiecare seara se imbata si injura pe cine apuca.
De vreo 20 de zile si-a cumparat 3 porci si i-a ingradit intre casa lui si gardul meu.
Am terasa pe spatele casei si vine cate un miros... nici nu pot deschide geamurile.
Cand i-am spus sa si-i mute mi-a spus ca face ce vrea la el in curte.
Aseara primeam de peste gard niste injuraturi si amenintari ca le-am spus ca ma duc la primarie sa-i reclam.
Ce pot face in acesta situatie?
multumesc!
Ultima modificare: Miercuri, 27 Iulie 2011
casa, utilizator
Cel mai recent răspuns: Gabriel Zagrean , Avocat 20:41, 27 Iulie 2011
ar fi indicat sa filmati urmatorul"eveniment"de aceasta natura(daca va mai avea loc).
pe urma, sa depuneti o plangere la postul de politie pentru tulburarea linistii publice,etc.
atata timp cat porcii respectivi nu au destinatie de crestere spre vanzare a lor(fapt de comert) ci doar pentru indestularea familiei..nu prea aveti la indemana vreun instrument juridic sa il obligati la mutarea lor(am vazut recent un reportaj cum in chiar centrul capitalei o persoana crestea intre blocuri-dar pe proprietatea lui 23 de capre..si nu se putea dispune nici o masura, cu toate ca afecta zecile de locatari din jur).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cu gaini si capre in sectorul 4 Florin.Iordache Florin.Iordache Buna ziua, De circa 10 luni locuiesc la curte in sectorul 4, este foarte bine, dar .... vecinul meu are peste 20 de gaini si acum si o capra. L-am rugat ... (vezi toată discuția)
Miros respingator - dejectii porci - zona rurala Adabkada Adabkada Buna ziua, as dori sa ma ajutati cu o problema : unde as putea sa ma adresez pt a rezolva problema cu vecina mea care are cotetul cu porci ( 2 scroafe cu ... (vezi toată discuția)
Gratarul vecinului - fumul provoaca neplaceri Gabrielro22 Gabrielro22 Am un vecin care de 2,3 ori pe saptamana face gratare ,pe terasa la etaj,imi baga fum in casa ,nu pot sa pun nici o haina la uscat ca toate miros a fum,l- am ... (vezi toată discuția)