Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ore suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ore suplimentare

Respectele mele
Doresc un raspuns la intrebarea urmatoare

De vreo doi ani suntem la un program de lucru de 7 ore pe zii, in cursul acestui interval se lucra ore suplimentare care se plateau ca si premii plus aveam sporul de loialitate asadar era acceptabil din punct de vedere material dar legal cred eu ca nu.Din motive ca nu am realizat planul nea fost taiat sporul de loialitate. Din acea clipa nimeni nu a mai vrut sa lucreza ore suplimentare pe motivul ca daca esti pe 7 ore pe zi angajatorul nu te poate obliga la ore suplimentare. Intrebarea mea este daca angajatorul ne pune inapoi la 8 re ne poate obliga legal sa lucram ore suplimentare, bineinteles ca sporul de loialitate ramine taiat.Eu cred ca vrea sa lucram ore suplimentare fara sa fie platite si sa luam ca zii libera cind nu este de lucru ( rar)
Multumesc anticipat pentru raspuns
Extrase din Codul Muncii :
Art. 114

(1) Durata maximă legală a timpului de muncă nu poate depăşi 48 de ore pe săptămână, inclusiv orele suplimentare.

(2) Prin excepţie, durata timpului de muncă, ce include şi orele suplimentare, poate fi prelungită peste 48 de ore pe săptămână, cu condiţia ca media orelor de muncă, calculată pe o perioadă de referinţă de 4 luni calendaristice, să nu depăşească 48 de ore pe săptămână.

(3) Pentru anumite activităţi sau profesii stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil, se pot negocia, prin contractul colectiv de muncă respectiv, perioade de referinţă mai mari de 4 luni, dar care să nu depăşească 6 luni.

(4) Sub rezerva respectării reglementărilor privind protecţia sănătăţii şi securităţii în muncă a salariaţilor, din motive obiective, tehnice sau privind organizarea muncii, contractele colective de muncă pot prevedea derogări de la durata perioadei de referinţă stabilite la alin. (3), dar pentru perioade de referinţă care în niciun caz să nu depăşească 12 luni.

(5) La stabilirea perioadelor de referinţă prevăzute la alin. (2)–(4) nu se iau în calcul durata concediului de odihnă anual şi situaţiile de suspendare a contractului individual de muncă.

(6) Prevederile alin. (1)–(4) nu se aplică tinerilor care nu au împlinit vârsta de 18 ani.

Art. 121
(1) La solicitarea angajatorului salariaţii pot efectua muncă suplimentară, cu respectarea prevederilor art. 114 sau 115, după caz.

(2) Efectuarea muncii suplimentare peste limita stabilită potrivit prevederilor art. 114 sau 115, după caz, este interzisă, cu excepţia cazului de forţă majoră sau pentru alte lucrări urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori înlăturării consecinţelor unui accident.

Art. 122
(1) Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în următoarele 60 de zile calendaristice după efectuarea acesteia.

(2) În aceste condiţii salariatul beneficiază de salariul corespunzător pentru orele prestate peste programul normal de lucru.

(3) În perioadele de reducere a activităţii angajatorul are posibilitatea de a acorda zile libere plătite din care pot fi compensate orele suplimentare ce vor fi prestate în următoarele 12 luni.

Art. 123
(1) În cazul în care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă în termenul prevăzut de art. 122 alin. (1) în luna următoare, munca suplimentară va fi plătită salariatului prin adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei acesteia.

(2) Sporul pentru munca suplimentară, acordat în condiţiile prevăzute la alin. (1), se stabileşte prin negociere, în cadrul contractului colectiv de muncă sau, după caz, al contractului individual de muncă, şi nu poate fi mai mic de 75% din salariul de bază.

Art. 124
Tinerii în vârstă de până la 18 ani nu pot presta muncă suplimentară.
ART. 117 alin.(2) din Codul Muncii prevede:
"Munca suplimentara nu poate fi efectuata fara acordul salariatului, cu exceptia cazului de forta majora sau pentru lucrari urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori inlaturarii consecintelor unui accident."
Va multumesc
Atentie, daca in acesti doi ani nu s-a precizat expres in Contractul de Munca conform Art - 105 din Codul Muncii -
" 1) Contractul individual de munca cu timp partial cuprinde, in afara elementelor prevazute la art. 17 alin. (3), urmatoarele:
a) durata muncii si repartizarea programului de lucru;
b) conditiile in care se poate modifica programul de lucru;
c) interdictia de a efectua ore suplimentare, cu exceptia cazurilor de forta majora sau pentru alte lucrari urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori inlaturarii consecintelor acestora.
(2) In situatia in care intr-un contract individual de munca cu timp partial nu sunt precizate elementele prevazute la alin. (1), contractul se considera a fi incheiat pentru norma intreaga."
atunci contractul Dvs. a fost de 8 ore si puteti solicita retroactiv drepturile salariale pentru acea ora, pana la 3 ani in urma....desigur daca considerati ca merita angajatorul sa-i faceti una ca asta..;)
torokaty a scris:

Respectele mele
Doresc un raspuns la intrebarea urmatoare

De vreo doi ani suntem la un program de lucru de 7 ore pe zii, in cursul acestui interval se lucra ore suplimentare care se plateau ca si premii plus aveam sporul de loialitate asadar era acceptabil din punct de vedere material dar legal cred eu ca nu.Din motive ca nu am realizat planul nea fost taiat sporul de loialitate. Din acea clipa nimeni nu a mai vrut sa lucreza ore suplimentare pe motivul ca daca esti pe 7 ore pe zi angajatorul nu te poate obliga la ore suplimentare. Intrebarea mea este daca angajatorul ne pune inapoi la 8 re ne poate obliga legal sa lucram ore suplimentare, bineinteles ca sporul de loialitate ramine taiat.Eu cred ca vrea sa lucram ore suplimentare fara sa fie platite si sa luam ca zii libera cind nu este de lucru ( rar)
Multumesc anticipat pentru raspuns

Munca suplimentară nu poate fi efectuată fără acordul salariatului, cu excepţia cazului de forţă majoră sau pentru lucrări urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori înlăturării consecinţelor unui accident.

In cazul in care sunteti obligati sa efectuati munca suplimentara , puteti sesiza ITM-ul si/sau Inspectia Muncii.