Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... cum se poate infiinta o intreprindere individuala? cat ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

cum se poate infiinta o intreprindere individuala? cat costa? ce presupune o intreprindere individuala

As dori sa imi fac o ii, dar nu stiu cum, cat costa si ce se poate vinde la aceasta ii.
O intreprindere individuala este de fapt un PFA, se infiinteaza la registrul Comertului in raza caruia domiciliati, costurile sunt aceleasi ca si in cazul PFA-ului. II-ul poate face tot ce poate face un PFA diferenta e ca II-ul poate angaja personal cu CIM, in cazul PFA-ului nu se pot angaja alte persoane.
In prezent, conform OUG nr. 46/2011, si PFA poate avea angajati.
I.I. s a nascut pentru a nu obliga pe totii agentii economici sa aiba SRL-o forma juridica si cel mai important sa raspunda cu averea personala.Fiscal nu stiu daca facilitatile sunt mai bune cheltuielile deductibile sunt un mister pentru a fi aplicate exista in prezent o legislatie foarte incalcita.
ovidiu7676, utilizator
Intreprinderea Individuala nu este un PFA.
Dacă ar fi tot una atunci nu ar exista în legislaţie două sintagme!