avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... cum se poate infiinta o intreprindere individuala? cat ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

cum se poate infiinta o intreprindere individuala? cat costa? ce presupune o intreprindere individuala

As dori sa imi fac o ii, dar nu stiu cum, cat costa si ce se poate vinde la aceasta ii.
Cel mai recent răspuns: Mircea SCALAT , Contabil 15:48, 1 August 2011
O intreprindere individuala este de fapt un PFA, se infiinteaza la registrul Comertului in raza caruia domiciliati, costurile sunt aceleasi ca si in cazul PFA-ului. II-ul poate face tot ce poate face un PFA diferenta e ca II-ul poate angaja personal cu CIM, in cazul PFA-ului nu se pot angaja alte persoane.
In prezent, conform OUG nr. 46/2011, si PFA poate avea angajati.
I.I. s a nascut pentru a nu obliga pe totii agentii economici sa aiba SRL-o forma juridica si cel mai important sa raspunda cu averea personala.Fiscal nu stiu daca facilitatile sunt mai bune cheltuielile deductibile sunt un mister pentru a fi aplicate exista in prezent o legislatie foarte incalcita.
Ultima modificare: Sâmbătă, 30 Iulie 2011
ovidiu7676, utilizator
Intreprinderea Individuala nu este un PFA.
Dacă ar fi tot una atunci nu ar exista în legislaţie două sintagme!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Firma srl vasilegurea vasilegurea Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu niste lamuriri. 1. sotia mea a infiintat in anul1997 o firma de tip srl,are hotarire judecatoreasca,dar nu a inregistrato ... (vezi toată discuția)
Pfa sau ii divele divele Ce noutati sunt in ceea ce priveste infiintarea PFA sau I.I. ? In e conditii se poate infiinta o PFA sau o Intreprindere Individuala pedomeniul serviciilor ... (vezi toată discuția)
Impozit pe dividende la intreprindere individuala supaplex supaplex Buna ziua, Este adevarat ca nu se plateste impozit pe dividende la o intreprindere individuala? Exista limita de angajati, trebuie sa fie din ... (vezi toată discuția)