Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expertiza extrajudiciara
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expertiza extrajudiciara

mi s-a cerut intr-un proces pentru obtinerea unei proprietati(padure)sa depun expertiza extrajudiciara prin care sa se identifice cu date de carte funciara vecinatati,terenurile solicitate,precum si daca amplasamentul este liber.cui ma adresez pentru a face acest lucru,cine face asta?
Puteti apela la un expert cadastrist sau la un expert extrajudiciar, din cadrul corpului expertilor extrajudiciari.
trebuiesc facute de un expert topograf?oricare ar fi el sau obligatoriu de cel angajat la primarie?
Fiind o expertiza extrajudiciara , aceasta poate fi facuta de orice expert topograf
Deobicei, instantele nu accepta expertiza extrajudiciara-este de mirare ca vi s-a cerut asa ceva.Ma indoiesc ca o instanta sa dispuna asa ceva.
Ajungand in instanta, aceasta va dispune numai o expertiza judiciara, deci cu un expert sau mai multi(depinde de lucrare)numiti din cadrul Biroului de expertiza local, a tribunalului respectiv.Ar fi f.usor de contestat o expertiza extrajudiciara, pe motiv ca a fost ales un expert , numai de catre o parte, fara sa se fi respectat principiul contradictorialitatii si a nemijlocirii, chiar.
In cazul d-voastra, deja v-ati pus intrebarea-un expert angajat de primarie-sau altul(posibil angajat de d-voastra).