avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1695 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... recuperare imprumut fara act
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

recuperare imprumut fara act

Am facut o mare prostie,am imprumutat suma de 2000 de euro unui prieten si acum nu-i pot recupera.Ce pot sa fac.X-(
Cel mai recent răspuns: Marcello , utilizator 02:17, 16 August 2011
Ati facut vre-un contract de imprumut, chitata, etc?

Peste suma de 250 ron aveti nevoie de dovezi scrise.
Nu am facut nimic,dar am un martor care a fost prezent cand am dat banii
Daca depun plangere la politie nu stiu ce sanse am, am un singur martor
Ii puteti face plangere pentru abuz de incredere, art 213 Cod penal, este posibil ca acea persoana sa recunoasca, la interogatoriul politiei, ca a primit banii.
Oricum este o actiune abuziva, nejustificata, care, din punctul meu de vedere intruneste conditiile abuzului de incredere
Nu puteti recupera suma pe calea instantei pentru ca nu aveti dovezi scrise. Peste suma de 250 lei se accepta doar dovezi scrise.

Alte discuții în legătură

Calomnie si hartuire sbaston sbaston Am si eu o problema: Am imprumutat 250 euro de la un vecin si i-am spus de la inceput ca nu-i pot da banii repede. In schimb i-am lasat lui in grija toate ... (vezi toată discuția)
Nu imi este rambursat un imprumut, ce pot sa fac? adyady adyady am avut o prietena care am stat 3 ani de zile cu ea. acu 2 saptamani neam certat si ea in 2 zile si a gasit pe cineva. asta putin ar interesa. dar problema ... (vezi toată discuția)
Inselaciune sau abuz de incredere? rocafella rocafella Buna ziua, Am o problema cu o persoana careia i-am dat o suma de bani (destul de mare) pentru a achizitiona niste produse. Persoana respectiva nu mai ... (vezi toată discuția)