Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... recuperare imprumut fara act
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

recuperare imprumut fara act

Am facut o mare prostie,am imprumutat suma de 2000 de euro unui prieten si acum nu-i pot recupera.Ce pot sa fac.X-(
Ati facut vre-un contract de imprumut, chitata, etc?

Peste suma de 250 ron aveti nevoie de dovezi scrise.
Nu am facut nimic,dar am un martor care a fost prezent cand am dat banii
Daca depun plangere la politie nu stiu ce sanse am, am un singur martor
Ii puteti face plangere pentru abuz de incredere, art 213 Cod penal, este posibil ca acea persoana sa recunoasca, la interogatoriul politiei, ca a primit banii.
Oricum este o actiune abuziva, nejustificata, care, din punctul meu de vedere intruneste conditiile abuzului de incredere
Nu puteti recupera suma pe calea instantei pentru ca nu aveti dovezi scrise. Peste suma de 250 lei se accepta doar dovezi scrise.