Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Pot pune concluzii in instanta daca nu sunt inscrisa ...
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Pot pune concluzii in instanta daca nu sunt inscrisa in CCJ?

buna ziua. va rog sa ma scuzati dar revin... aceeiasi intrebare... daca nu fac parte din tabloul juristilor pot pune cncluzii in instanta? sunt noua in job iar colegii sunt... "binevoietori"...si ma tot preseaza cu tabloul juristilor... multumesc anticipat.

Daca nu sunteti avocat sau consilier juridic nu puteti pune concluzii in fata instanta de judecata.Daca reprezentati o parte in procesul civil in calitate de reprezentant conventional solicitati instantei acordarea unui termen scurt pentru a depune concluzii scrise.
andymaurul, utilizator
Conform legii 514 din 2003 nu puteti fi consilier juridic fara sa va inscrieti la Colegiul Consilierilor Juridici si deci nu puteti reprezenta in instanta decat cazurile personale sau pe cele ale rudelor pana la gradul 4 inclusiv. In practica daca aveti o imputernicire si un CIM incheiat cu angajatorul pe functia de jurist, instanta va primeste, dar daca partea cere dovezi cu privire la calitatea dumneavoastra atunci veti fi exclus din proces si automat partea adversa castiga procesul. Concluzii pot pune doar avocati si juristi inregistrati in tablou.
=D> deci partea adversa castiga automat procesul... si marmota impacheteaza ciocolata in staniol.

Din ce articol al l 514 reiese ce afirmati dvs acolo? In instanta sunt reprezentate cazurile sau persoanele?
mediere a scris:

Conform legii 514 din 2003 nu puteti fi consilier juridic fara sa va inscrieti la Colegiul Consilierilor Juridici si deci nu puteti reprezenta in instanta decat cazurile personale sau pe cele ale rudelor pana la gradul 4 inclusiv. In practica daca aveti o imputernicire si un CIM incheiat cu angajatorul pe functia de jurist, instanta va primeste, dar daca partea cere dovezi cu privire la calitatea dumneavoastra atunci veti fi exclus din proces si automat partea adversa castiga procesul. Concluzii pot pune doar avocati si juristi inregistrati in tablou.

Poate ne dati si exemple din practica judiciara care sa sustina cele expuse de dvs ... eu, in calitate de jurist , nu am intalnit asa ceva pana acum ... :hm: