Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu odihna

spuneti-mi va rog: in cazul in care am o problema de sanatate care apare dintr-o data (nu ma mai duc sa-mi iau medical deoarece la noi cei care isi iau medical, sunt penalizati) solicit trei zile concediu de odihna, secretara seful direct imi trimite prin mail tipul de cerere de concediu folosita in cadrul companiei pentru completare, o completez, semnez, scanez si trimit inapoi pe mail dupa care nu mi se trimite niciun raspuns in care sa mi se spuna ca nu a fost aprobata. Astazi insa ajunsa la birou dupa cele trei zile de concediu mi se aduce un convocator la semnat in care sunt chemata la cercetare disciplinara pe data de 05 august. Are dreptul sa faca asa ceva din punct de vedere legal? Chiar nu pot aparea situatii in care nu poti sa-ti iei nici medical dar nici fara plata, ci cateva zile din concediu de odihna pentru ati rezolva problema, fara sa fi tras la raspundere prin cercetare disciplinara? Legal, pot sa-mi iau cateva zile din CO ad hoc, intr-un caz de forta majora?
Va multumesc frumos!
Luena
S-ar putea sa fie o neintelegere. Dovediti in cadrul cercetarii, cu mail-ul primit si expdiat, ca ati fost de buna credinta si nu vi s-a comunicat ca cererea de CO nu a fost aprobata. De vazut si prevederile RI privind acordarea CO la cerere deoarece aceste cereri se aproba tinand cont in primul rand de interesele firmei, deasemenea poate exista un anumit termen de depunere a cererii inainte de inceperea CO, asta pentru a da posibilitatea angajatorului sa gaseasca solutii pentru acoperirea locului de munca pe care il ocupati si continuarea activitatii in acele zile fara probleme.
Da, este o practica destul de frecventa si perpetuata din pacate de angajati care i-ar putea pune capat foarte usor...Probabil Dvs. si colegii nu sunteti "penalizati" pentru zilele de concediu medical, ceea ce ar fi total ilegal, ci nu mai primiti anumite bonusuri de prezenta, care taiate fiind sub forma de prime, va dau impresia ca sunteti platita mai putin decat cei prezenti.
In cazul de fata poate v-ati putea folosi de anumite proceduri interne sau de textul mail-ului daca va avantajeaza in sensul ca prevad anumiti pasi pe care Dvs. i-ati facut pentru cererea unui concediu de odihna si angajatorul nu si-a respectat regulile.Dar din exterior poate arata ca un caz tipic in care angajatul solicita concediu de odihna intr-o perioada neprogramata dinnainte, i se refuza si angajatul care a plecat din firma fara sa astepte aprobarea angajatorului, este absent nemotivat. Desigur aveti circumstante atenuante dar din experienta mea aceste sicane spun ca este posibil sa aveti o problema mai grava cu angajatorul pe care e bine sa o lamuriti fiindca este o invitatie deschisa la un conflict de munca, acum sau mai tarziu daca se joaca popa prostu de una dintre parti....
lumifatu a scris:

spuneti-mi va rog: in cazul in care am o problema de sanatate care apare dintr-o data (nu ma mai duc sa-mi iau medical deoarece la noi cei care isi iau medical, sunt penalizati) solicit trei zile concediu de odihna, secretara seful direct imi trimite prin mail tipul de cerere de concediu folosita in cadrul companiei pentru completare, o completez, semnez, scanez si trimit inapoi pe mail dupa care nu mi se trimite niciun raspuns in care sa mi se spuna ca nu a fost aprobata. Astazi insa ajunsa la birou dupa cele trei zile de concediu mi se aduce un convocator la semnat in care sunt chemata la cercetare disciplinara pe data de 05 august. Are dreptul sa faca asa ceva din punct de vedere legal? Chiar nu pot aparea situatii in care nu poti sa-ti iei nici medical dar nici fara plata, ci cateva zile din concediu de odihna pentru ati rezolva problema, fara sa fi tras la raspundere prin cercetare disciplinara? Legal, pot sa-mi iau cateva zile din CO ad hoc, intr-un caz de forta majora?
Va multumesc frumos!
Luena

1. Nu exista reglementata in legislatie situatia de a se lua CO in caz de forta majora ...

2. De obicei CO se acorda numai dupa o programare stabilita de angajator.

3. Salariatul este obligat să efectueze în natură concediul de odihnă în perioada în care a fost programat, cu excepţia situaţiilor expres prevăzute de lege sau atunci când, din motive obiective, concediul nu poate fi efectuat.

4. Daca nu vi s-a aprobat cererea de CO ar fi trebuit sa va anunte ... dati un print sceen mail-ul dat cu completarea cererii de CO si data trimiterii acesteia, astfel incat sa aveti o dovada ca ati trmis o astfel de cerere la care nu vi s-a raspuns.
va multumesc frumos! numai bine!