Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua,
Dupa decesul socrului (1983) nu s-a facut succesiunea. A ramas in viata soacra mea. Noi am locuit cu ei si inca locuim cu soacra. Ce drepturi are cumnatul meu, la decesul soacrei. Multumesc.
PS In acest timp noi am construit inca un corp de casa si am reconditionat cea veche. Toate actele sunt pe numele socrului si a soacrei.
Cumnatul dv. vine in concurs cu dv. si copii la succesiunea soarcrei avind 1/2 din aceasta insa urmeaza ca la partaj sa se tina seama de contribuitia dv. si a sotului decedat la adaugirile si imbunatatirile imobilului succesoral
Daca sotul d-voastra si cumnatul sunt singurii succesorii ai bunurilor parintilor lor , acestia vor mosteni 1/2 fiecare.
Daca se pot proba imbunatatirile aduse imobilului se pot scoate din masa succesorala.
spuneti ca toate actele ,ptr modificari,imbunatatiri , adaugari la constructie , sant pe numele socrului si soacrei ,situatie care va dezavantajeaza la pretentii in despagubire sau scoatere din succesiune a valorilor - , incercati ACUM , cat este in viata soacra , intocmirea unei notificari , prin notariat , de acceptare si recunoastere a cumnatului si soacrei dtr. " ca ati executat lucrarile detaliate de dtr." succes.