Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita-credit ipotecar
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita-credit ipotecar

sunt din buzau. am un credit ipotecar la o banca de aici din oras. acum 15 luni am fost disponibilizat,si am ramas fara venituri. tot de atunci n-am mai platit nici ratele la banca.la inceput mai putin si pe urma deloc. banca mi-a dat dosarul la o firma de executori judecatoresti care mi-au dat un termen de 15 zile sa platesc toata suma plus cheltuieli de executare:O... intrebarea mea este: ce posibilitati am eu sa-mi pastrez casa ,in care am investi f. multi bani,sa o fac pt o viata decenta si placuta
Am auzit de ;angajament de plata;dar imi este teama ca nu cumva solutia asta sa fie cu doua taisuri. Acum daca dosarul meu este la executor, banca mai are vreo treaba cu el? imi mai opreste dobanda si penalitati? pe ce perioada si pe ce suma as putea face angajamentul de plata?
Singura dvs. sansa sa pastrati apartamentul este sa achitati suma mentionata in somatia comunicata de catre executorul judecatoresc.
Esalonarea platii datoriei este posibila doar cu acordul bancii, insa este putin probabil ca banca sa accepte oesalonarea, daca nu ati achitat ratele de 15 luni.
Incercati varianta refinantarii, prin angajarea unui credit la o alta banca in vederea achitarii acestei datorii.