avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Buna ziua.

Am un credit restant cu peste 90 de zile, la un IFN.
In urma acestor restante am incheiat un acord de plata, reesalonare a sumei datorate. Am intarziat plata la prima rata esalonata, insa dupa 5 zile am platit. Acum m-am trezit cu proces de executare silita din partea IFN-ului, fara nici un avertisment!!

Este legal sa nu fiu anuntat ca am fost dat in judecata si mai ales sa incalce prevederile angajamentului de plata incheiat?

Va multumesc!

Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 09:07, 12 Ianuarie 2020
Este legal, pentru că cererea de încuviințare de executare silită se judecă în camera de consiliu, fără citarea părților. Așa prevede legea.

Dvs ați încălcat angajamentul de plată eșalonată prin întârzierea cu cinci zile. Nu ați avut voie să întârziați nici măcar o zi.
Prin această întârziere i-ați creat IFN-ului motiv de a trece la executarea silită.
Ultima modificare: Luni, 6 Ianuarie 2020
Dapix, utilizator
de asemenea, poprirea se infiinteaza fara somatie, deci este perfect legal.

dany3377 a scris:

Buna ziua.

Am un credit restant cu peste 90 de zile, la un IFN.
In urma acestor restante am incheiat un acord de plata, reesalonare a sumei datorate. Am intarziat plata la prima rata esalonata, insa dupa 5 zile am platit. Acum m-am trezit cu proces de executare silita din partea IFN-ului, fara nici un avertisment!!

Este legal sa nu fiu anuntat ca am fost dat in judecata si mai ales sa incalce prevederile angajamentului de plata incheiat?

Va multumesc!



Va multumesc pentru raspunsuri!

Eu am si un credit ipotecar si mi s-a spus de la IFN, ca daca se va pune poprire pe conturi, se va bloca si contul de plata pe numele meu de la ipotecar, al bancii respective.
Este legal acest lucru?

Multumesc.

da. dar de obicei bancile la care aveti alte credite isi iau banii cu prioritate.
dany3377 a scris:

Va multumesc pentru raspunsuri!

Eu am si un credit ipotecar si mi s-a spus de la IFN, ca daca se va pune poprire pe conturi, se va bloca si contul de plata pe numele meu de la ipotecar, al bancii respective.
Este legal acest lucru?

Multumesc.

Nu prea am inteles, la ce va referiti...
Fac precizarea ca contul de salariu, nu este la aceasi banca unde am creditul ipotecar..
Mie mi s-a spus ca executorul va bloca contul de la banca unde am de plata ipotecarul, adica nu voi mai putea depune bani in acel cont, pentru plata ratei la ipotecar.

Alte discuții în legătură

Rate restante la banca Florentina Ilie Florentina Ilie Buna ziua!Eu am facut in anul 2009 un imprumut de 9600 lei, intre timp am cumparat o masina si din pacate am trecut-o pe numele meu. De curand am ramas fara ... (vezi toată discuția)
Executare silita credit de nevoi personale teodorescu madalina teodorescu madalina Buna ziua!Problema mea este urmatoarea:am un credit de nevoi personale pentru care nu am mai platit rate de un an de zile(nu conteaza motivul)si acum cateva ... (vezi toată discuția)
Plata partiala credit ipotecar- consecinte ; solutii ? FFLORIN1976 FFLORIN1976 buna dimineata! Am on intrebare la dumneavostra si anume ce risc daca nu mai pot sa imi achit in intregime rata creditului ipotecar? Am si o specificatie ... (vezi toată discuția)