Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... pfa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

pfa

Buna ziua .
Am infiintat de curand pfa , activitatea principala agricultura , ,iar cea secundara este activitatea portalurilor web.Trebuie sa imi intre subventii din fonduri europene pt agricltura in curand . Iar din cea de a doua activitate o sa obtin niste venituri .

Trebuie sa platesc impozit pt fondurile europene , sau numai pt ce incasez din activitatea secundara?
Ce declaratii trebuie sa depun .Care este termenul limita ?
Din moment ce iti vior intra in contabilitate ca si venit, subventiile vor fi impozitate in cazul in care banii nu vor fi cheltuiti pana la sfarsitul anului financiar si vei avea profit.
Oana Caradima - Basgan si Asociatii, Avocat