Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... imputernicire cumparare imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

imputernicire cumparare imobil

Buna seara,
Imi poate spune cineva daca se poate obtine imputernicire notariala, la solicitarea unui cetatean din U.E., pentru ca eu sa cumpar in numele si pe numele lui o proprietate in Romania?
Se poate obtine o procura prin care cetateanul strain va poate imputernici sa cumparati in numele lui un imobil (casa, apartament, cladire) în Romania.

Cetateanul UE nu poate achizitiona terenuri in Romania până la expirararea derogarii din Tratatul de aderare, adica in 2012 daca derogarea nu se prelungeste.
Alex_Munteanu a scris:

Se poate obtine o procura prin care cetateanul strain va poate imputernici sa cumparati in numele lui un imobil (casa, apartament, cladire) în Romania.

Cetateanul UE nu poate achizitiona terenuri in Romania până la expirararea derogarii din Tratatul de aderare, adica in 2012 daca derogarea nu se prelungeste.

Va multumesc fain!
procura o face cel care are calitatea de cumparator pt dvs. normal ca se poate, este legal.
Este legal sa mandateze pe cineva, insa daca e vorba de teren pana la 1 ianuarie 2012 nu poate sa l achizitioneze in numele cetateanului strain. Daca e vorba de o cladire poate... Cu drept de superficie pe teren.
mirela741 a scris:

Este legal sa mandateze pe cineva, insa daca e vorba de teren pana la 1 ianuarie 2012 nu poate sa l achizitioneze in numele cetateanului strain. Daca e vorba de o cladire poate... Cu drept de superficie pe teren.

Multumesc frumos! Ar mai fi o intrebare (poate am sansa unui raspuns, fie si la modul general), si anume: Durata de timp dintre achitarea avansului pentru apartament, si achitarea restului este 30 de zile sau poate fi si un termen mai indelungat?