avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 215 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... imputernicire cumparare imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

imputernicire cumparare imobil

Buna seara,
Imi poate spune cineva daca se poate obtine imputernicire notariala, la solicitarea unui cetatean din U.E., pentru ca eu sa cumpar in numele si pe numele lui o proprietate in Romania?
Cel mai recent răspuns: ContSters141818 , utilizator 17:25, 1 August 2011
Se poate obtine o procura prin care cetateanul strain va poate imputernici sa cumparati in numele lui un imobil (casa, apartament, cladire) în Romania.

Cetateanul UE nu poate achizitiona terenuri in Romania până la expirararea derogarii din Tratatul de aderare, adica in 2012 daca derogarea nu se prelungeste.
Alex_Munteanu a scris:

Se poate obtine o procura prin care cetateanul strain va poate imputernici sa cumparati in numele lui un imobil (casa, apartament, cladire) în Romania.

Cetateanul UE nu poate achizitiona terenuri in Romania până la expirararea derogarii din Tratatul de aderare, adica in 2012 daca derogarea nu se prelungeste.

Va multumesc fain!
procura o face cel care are calitatea de cumparator pt dvs. normal ca se poate, este legal.
Este legal sa mandateze pe cineva, insa daca e vorba de teren pana la 1 ianuarie 2012 nu poate sa l achizitioneze in numele cetateanului strain. Daca e vorba de o cladire poate... Cu drept de superficie pe teren.
mirela741 a scris:

Este legal sa mandateze pe cineva, insa daca e vorba de teren pana la 1 ianuarie 2012 nu poate sa l achizitioneze in numele cetateanului strain. Daca e vorba de o cladire poate... Cu drept de superficie pe teren.


Multumesc frumos! Ar mai fi o intrebare (poate am sansa unui raspuns, fie si la modul general), si anume: Durata de timp dintre achitarea avansului pentru apartament, si achitarea restului este 30 de zile sau poate fi si un termen mai indelungat?

Alte discuții în legătură

Dreptul de proprietate al strainilor claudiastefania claudiastefania Buna ziua. Din legea 312/2005 rezulta ca persoanele straine dobandesc dreptul de proprietate asupra unui imobil sau teren la 5 ani dupa aderarea Romaniei la ... (vezi toată discuția)
Donare teren agricol catre cetatean ue adrianina adrianina Buona ziua. As dori sa stiu daca un cetatean roman rezident in UE poate cumpara teren agricol pentru a-l dona, in urmare, unui cetatean UE. Multumesc ... (vezi toată discuția)
Cumparare teren pt. constructii de catre un cetatean strain in romania Eugen Crismaru Eugen Crismaru Cine poate sa ma ajute cu un sfat in legatura cu aceasta problema...legislatia in acest caz este foarte ambigua si nu ofera suficiente raspunsuri clare. In ... (vezi toată discuția)