Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DONARE TEREN AGRICOL CATRE CETATEAN UE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DONARE TEREN AGRICOL CATRE CETATEAN UE

Buona ziua.
As dori sa stiu daca un cetatean roman rezident in UE poate cumpara teren agricol pentru a-l dona, in urmare, unui cetatean UE.
Multumesc anticipat pt un raspuns elocvent.
Pana in 2012 cetatenii UE nu pot detine ca persoane fizice terenuri in Romania. Aceasta este o derogare de la Tratatul de aderare la UE si are o valabilitate de 5 ani din 2007.

Ministrul de Externe Teodor Baconschi într-un discurs dat saptamana trecuta a anuntat ca Romania va solicita extinderea derogarii pana in 2017.
Iti multumesc pt. raspuns.
In schimb e posibil sa fie cumparat de un cetatean roman si apoi donat cetateanului UE?
pai asta vi s-a explicat mai sus ca nu se poate dobandi de catre un cetatean strain dr de prop asupra terenurilor din Romania prin acte intre vii translative de proprietate.
Ma scuzati ... credeam ca se refera la cumparare. Va multumesc pentru colaborare.