Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul de proprietate al strainilor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul de proprietate al strainilor

Buna ziua.
Din legea 312/2005 rezulta ca persoanele straine dobandesc dreptul de proprietate asupra unui imobil sau teren la 5 ani dupa aderarea Romaniei la U.E. De aici eu deduc ca pana in acel moment strainii nu aveau dreptul sa cumpere un apartament. o casa sau un teren in Romania.
Intrebarea mea este: Persoanele straine care au cumparat un imobil sau un teren inainte de aderare, mai exact in anul 1994, aveau acest drept? Actul de vanzare-cumparare este legal? Daca da, in baza carei legi?
Este vorba de terenuri! Constructii puteau dobandi si inainte de 1 ianuarie 2012 pe teren constituindu se un drept de superficie. Iar inainte de aceasta data nu se puteau perfecta acte cu vanzare de teren cetatenilor straini pentru ca erau nule, insa pt imobile ca si constructii da!