Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Prelungirea dovezii de circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Prelungirea dovezii de circulatie

Buna ziua,am avut un accident rutier in urma caruia a decedat o femeie.A avut loc o expertiza si in urma acesteia si a cercetarilor a rezultat faptul ca femeia a fost dupa trecerea de pietoni si nu puteam evita accidentul nici in cazul in care aveam viteza legala de 50,expertiza sustine ca aveam intre 50 si 60,nu este foarte exacta.In timpul expertizei am facut cerere pentru prelungirea dovezii si aceasta mi-a fost respinsa.Intre timp dosarul a ajuns la curtea de apel.Dovada care o am este cu drept de circulatie,cum sa procedez cat timp nimic nu ma incrimineaza?Oare daca as face din nou o cerere ar fi acceptata?mai auzisem o teorie conform careia dreptul de a conduce nu s-a stins,am avut voie sa circul 30 de zile dupa accident.Mentionez ca dosarul este mutat la curtea de apel pe motiv ca am o matusa grefier dar aceasta poarta doar numele meu si nu e ruda apropiata,sotul ei este verisor drept cu tatal meu.Dosarul meu trebuia sa se incheie in orasul meu,politistul propunand scoaterea de sub urmarire penala.Ce ma sfatuiti?#-o
alexlex, utilizator
Se poate contesta faptul ca dosarul a fost mutat ?Ce grad de rudenie trebuie sa existe pentru a fi un motiv temeinic?Multumesc anticipat
alexlex, utilizator
Inteleg ca e o plangere impotriva ordonantei/rezolutiei procurorului de scoatere de sub urmarire penala. De fapt, indiferent in ce stadiu se afla puteti solicita prelungirea dovezii de circulatie avand in vedere Decizia nr. 742 din 24 iunie 2008 referitoare la excepţia de neconstituţionalitate a dispoziţiilor art. 111 alin. (6) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice a Curtii Constitutionale
Incercati o cerere la procurorul de caz si daca nu reusiti atunci faceti cerere la seful nacestuia, prim procurorulde parchetului unde se judeca dosarul dv.