avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale taxa notariat
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

taxa notariat

Buna ziua,
Poate sa-mi spuna cineva daca onorariul pentru notar, la cumpararea unei locuinte, este in functie de valoarea sumei contractuale sau exista o taxa fixa?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 20:22, 13 Decembrie 2011
Fiind un forum de avocati, este greu sa primiti un raspuns cert.

Personal, din cate stiu, onorariul notarului este procentual din valoarea tranzactiei, la care se adauga si TVA.

Cel mai sigur ar fi sa intrebati acest lucru direct la un Birou notarial.
Car3men a scris:

Fiind un forum de avocati, este greu sa primiti un raspuns cert.

Personal, din cate stiu, onorariul notarului este procentual din valoarea tranzactiei, la care se adauga si TVA.

Cel mai sigur ar fi sa intrebati acest lucru direct la un Birou notarial.


Va multumesc! Asa voi face!
‎Locuintele se taxeaza la valoarea de expertiza din grila notarilor, iar daca pretul depaseste valoarea din grila, la acel pret stabilit intre vanzator si cumparator.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare imobil laura_agapy laura_agapy As dori sa stiu cat ar costa actele de vanzare- cumparare la notariat daca mama mea imi vinde mie casa. Casa are 80 mp iar terenul 187 mp. Ma gandesc ca poate ... (vezi toată discuția)
Legalizare act vanzare cumparare gabi_br.ro gabi_br.ro cat costa si cum se calculeaza valoarea ce trebuie platita pt un act de vanzare cumparare a unui apartament cu valoare de 70000 ron?exista un procent fix ... (vezi toată discuția)
Vanzarea-cumparare cu uzufruct viager marianvalentin45 marianvalentin45 As dori sa stiu daca eu unicul proprietar al unui imobil, ar trebui sa platesc si eu o taxa notariala in cazul vanzarii apartamentului meu cu uzufruct viager, ... (vezi toată discuția)