Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale taxa notariat
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

taxa notariat

Buna ziua,
Poate sa-mi spuna cineva daca onorariul pentru notar, la cumpararea unei locuinte, este in functie de valoarea sumei contractuale sau exista o taxa fixa?
Va multumesc!
Fiind un forum de avocati, este greu sa primiti un raspuns cert.

Personal, din cate stiu, onorariul notarului este procentual din valoarea tranzactiei, la care se adauga si TVA.

Cel mai sigur ar fi sa intrebati acest lucru direct la un Birou notarial.
Car3men a scris:

Fiind un forum de avocati, este greu sa primiti un raspuns cert.

Personal, din cate stiu, onorariul notarului este procentual din valoarea tranzactiei, la care se adauga si TVA.

Cel mai sigur ar fi sa intrebati acest lucru direct la un Birou notarial.

Va multumesc! Asa voi face!
‎Locuintele se taxeaza la valoarea de expertiza din grila notarilor, iar daca pretul depaseste valoarea din grila, la acel pret stabilit intre vanzator si cumparator.