avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1818 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită contract de credit- titular decedat
Discuție deschisă în Executare silită

contract de credit- titular decedat

buna ziua, am si eu o problema daca ma puteti ajuta va rog :am primit acum un an o scrisoare de la o anumita firma precu ca tatal meu cat a fost in viata(in 18122007) a incheiat un contract de credit cu o anumita firma de unde s-au cumparat electro casnice la cateva luni tata murea,specific la momentul cand s-a incheiat contractul eu cumparasem apartamentul si tata nu mai statea de mult acolo ,cu toate acestea tata a incheiat un contract semnat doar de el fara alti giranti fara asigurare ,fara ca noi familia sa stim.in acel contract am observat in schimb ca se oprea un comision de risc.intrebarea ar fi :eu mostenitoarea sunt obligata sa returnez bani ramasi ne platiti? pt ca in urma cu 1 saptamana am primit somatie de plata spunind ca daca nu platesc trec la executare silita au acest drept? VAmultumesc
Ultima modificare: Sâmbătă, 30 Iulie 2011
uaurelya, utilizator
Cel mai recent răspuns: uaurelya , utilizator 13:27, 31 Iulie 2011
Le cereti sa va prezinte titlul executoriu pe care il detin impotriva dvs si incheierea prin care Judecatoria a admis cererea de incuviintare a executarii silite impotriva dvs pentru a vedea ce se executa.
Daca nu va prezinta aceste acte, nu le permiteti sa intre in casa si nu discutati cu ei.Somatia nu este decat o incercare de intimidare a dvs
adriana olteanu a scris:

Le cereti sa va prezinte titlul executoriu pe care il detin impotriva dvs si incheierea prin care Judecatoria a admis cererea de incuviintare a executarii silite impotriva dvs pentru a vedea ce se executa.
Daca nu va prezinta aceste acte, nu le permiteti sa intre in casa si nu discutati cu ei.Somatia nu este decat o incercare de intimidare a dvs
De obicei, contractele de imprumut au clauze de titlu executor, numai ca trebuie sa gaseasca toti mostenitorii care au acceptat succesiuneasi sa-i execute in raport de cota parte ce le revine din mostenire. Daca e proprietatea sotului dinaintea casatoriei, nu va pot executa, dar daca aveti venituri, da. Platile mamei inseamna acceptarea debitului si intreruperea prescriptiei.
apartamentul a fost al tatalui si ni l-a vandut noua cu aproximativ un an inaintede a se face contractul.:(
Dai am o nelamurire daca tata a decedat in16 02 2008 iar contractul s-a facut in data de18 12 2007 (pe 24 de luni) mai sunt obligati mostenitori sa plateasca restul imprumutului? Daca nu sunt obligati de cand se prescrie datoria in acest caz ?:help:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita pentru o persoana decedata? AncaAnca17 AncaAnca17 Buna ziua. Tatal meu a decedat acum 4 ani. Tot atunci am aflat ca a avut facut un credit de salarii in jur de 50 mil la BRD. De aproximativ un an de zile ... (vezi toată discuția)
Ce se intampla in cazul in care titularul unui contract de credit decedeaza? iozefinab iozefinab As dori sa stiu, daca exista posibilitatea rezilierii unui contract de credit (leasing produse de uz casnic), al carui titular a decedat, dar pentru care la ... (vezi toată discuția)
Datorie la banca a unui decedat ContSters301939 ContSters301939 Buna seara , Tatal meu cat timp traia a facut un imprumut la banca ,contractul fiind semnat doar de el dat fiind faptul ca mama nu a stiut nimic in legatura ... (vezi toată discuția)