avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cumul de functii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cumul de functii

Buna ziua,
Sunt personal contractual iar prin dispozitie primar am si atributii de functionar public.
Deoarece nu sunt calificata in aceasta meserie,,noua" ma descurc foarte greu dar este si foarte mare raspundere.Ce pot face pentru a scapa de aceste atributii?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:29, 31 Iulie 2011
In cazul dvs. nu este un cumul de functii,pt. ca nu aveti doua contracte de munca incheiate,ci este vorba despre atributii suplimentare adaogate fisei postului pe care il ocupati. De regula ,atributiile suplimentare trebuie sa fie corespunzatoare cu pregatirea profesionala si cu postul ocupat.Puteti sesiza conducerea asupra faptului ca responsabilitatile primite depasesc aria dvs. de competenta,dar daca ati semnat deja pt. modificare,inseamna ca implicit v-ati dat acordul .
marilena2 a scris:

Buna ziua,
Sunt personal contractual iar prin dispozitie primar am si atributii de functionar public.
Deoarece nu sunt calificata in aceasta meserie,,noua" ma descurc foarte greu dar este si foarte mare raspundere.Ce pot face pentru a scapa de aceste atributii?
Multumesc!



In acest sens, fisa psotului dvs ar trebui modifcata cu acele atributii care ar cadea in sarcina unui functionar public ... in acest caz, se poate vorbi si despre un cumul de functii , daca atributiile despre care faceti referire sunt aferente unei alte functii.
Despre acest lucru puteti vorbi cu Primarul.
Atata timp cat nu are incheiat si un al doilea contract de munca pt. functia ale carei atributii le-a primit,nu putem discuta despre un cumul de functii ,asa cum legea il defineste .

@freeelis,

Cumulul de functii reprezinta executarea, in paralel (dar in diferite intervale orare ale zilei) a doua sau mai multor contracte individuale de munca.,
Faptul de a se suplimenta o fisa de post cu noi atributii specifice unui alt post,nu se incadreaza la cumul de functii.
Ultima modificare: Duminică, 31 Iulie 2011
ContSters136493, utilizator
ondino a scris:

Atata timp cat nu are incheiat si un al doilea contract de munca pt. functia ale carei atributii le-a primit,nu putem discuta despre un cumul de functii ,asa cum legea il defineste .


NU este obligatoriu incheierea unui nou c.i.m. pentru cumulul de functii ... cred ca m-am exprimat destul de bine , in ce conditii se poate vorbi despre cumulul de functii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajat care preia responsabilitati noi gabrielapopescu gabrielapopescu Buna ziua, Un angajat din compartimentul marketing va prelua responsabilitatile de contabilitate primara si de achizitii dar fara modificarea functiei. ... (vezi toată discuția)
Cumul de functii -functionari publici? ellena ellena art.26(1) din Lg.330/2009 spune ca \"in cazuri exceptionale, posturile vacante si temporar vacante pot fi ocupate si prin cumul de functii, de personal angajat ... (vezi toată discuția)
Ocuparea unei a doua functii intr-o societate sebastianbugan sebastianbugan Buna ziua.Lucrez intr-o societate unde sunt angajat pe o anumita functie dar in fisa postului,pe langa atributiile specifice postului pe care sunt angajat,am ... (vezi toată discuția)