Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Clauze CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Clauze CIM

CM prevede pentru clauza de neconcurenta o indemnizatie de cel putin 25% din salariu , pentru angajat .
Intrebari :
1.indemnizatia se calculeaza in functie de sal. brut ?
2. indemnizatia se acorda si in cazul celorlalte clauze prevazute de CIM :mobilitate , confidentialitate etc...?

Efectele clauzei de neconcurenta se pot produce pe o durata mai lunga de 6 luni , respectiv 2 ani dupa incetarea CIM,in cazul in care partile sunt de acord cu prelungirea efectelor?

Va multumesc!

1. Minimum 25% din salariul tarifar.
2. Se acorda numai daca au fost negociate in CCM sau in CIM.
3. Numai daca a ocupat functii de conducere.
[addsig]