Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Insotitor persoana cu handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Insotitor persoana cu handicap

Am un unchi in virsta de 86 ani care din luna februarie 2011 a avut un atac cerebral in urma caruia nu mai vede este foarte bolnav,aproape imobilizat la pat,locuieste singur,sotia sa fiind decedata iar fata lui locuieste in Brasov si nu poate avea grija de el.Vazind ca nimeni nu are grija de el,mama mea care este sora unchiului meu il ingrijeste zilnic cu tot ce are nevoie un om la virsta si bolile unchiului meu.Va rog sa-mi spuneti unde trebuie sa se adreseze mama mea si cu ce documente pentru a beneficia de statutul de insotitor de handicap si de indemnizatia lunara ce se acorda in astfel de cazuri.Va multumesc.
in primul rind trebuie ca unchiul sa aiba gradul de handicap I cu insptitor prin decizie medicala, apoi mama dv. sa se adreseze c la servicul de asistenta sociala al primariei .
decizia de incadrare in grad de handicap cu insotitor este data de Directia deAsistenta Sociala si Protectia Copilului din judetul unde locuieste.la serviciu de evaluare complexa a adultului cu handicap.este nevoie de un dosar pe care sa-l depuneti,care sa contina documentatia aferenta.
cititi va rog pe site la judetul de unde provine batrinul si veti gasi program institutie,ce contine dosar,etc.
in orice caz are nevoie de referat de la un medic specialist.de la medicul de familie referat.ancheta social de la primaria de domiciliu.daca are probleme psihice aviz psiholog.

fiti atenti intrucit se da greu gradul grav de handicap cu insotitor.este posibil sa primeasca numai pe 6 luni initial,urmaind ca ulterior sa se prelungeasca.nu va speriati din aceasta cauza.

incercati si la primaria de domiciliu a batrinului la Autoritatea Tutelara pentru ceva ajutoare,asistenta,etc.asta intre timp.

BAFTA MULTA!
din cite cunosc programarile la serviciul respectiv din subordinea DGASPC dureaza multe luni.
adica pina ii vine rindul dureaza pentru ca sint bolnavi multi personal putin.(asta cu personalul e adevarat,contrar unora care spun ca la bugetari se sta-nu se sta,se munceste).
de aceea incepeti.e posibil sa gasiti cozi multe,sa va sculati devreme pentru ca e cu liste de asteptare,etc .sa nu aveti asteptari nerealiste de genul -se rezolva repede-.
daca aveti nevoie de informatii suplimentare scrieti-mi la mesaje,asta ca sa discutam separat fiindca e cam de tras.
george0908 a scris:

Am un unchi in virsta de 86 ani care din luna februarie 2011 a avut un atac cerebral in urma caruia nu mai vede este foarte bolnav,aproape imobilizat la pat,locuieste singur,sotia sa fiind decedata iar fata lui locuieste in Brasov si nu poate avea grija de el.Vazind ca nimeni nu are grija de el,mama mea care este sora unchiului meu il ingrijeste zilnic cu tot ce are nevoie un om la virsta si bolile unchiului meu.Va rog sa-mi spuneti unde trebuie sa se adreseze mama mea si cu ce documente pentru a beneficia de statutul de insotitor de handicap si de indemnizatia lunara ce se acorda in astfel de cazuri.Va multumesc.

Atacul cerebral s-a produs ca urmare a varstei inaintate a batranului, ca urmare a bolilor de care acesta suferea, astfel ca sansele ca unchiul dv sa fie incadrat intr-un grad de handicap sunt foarte mici. Deasemenea criteriile de incadrare in grad de handicap nu prevad handicapul ca urmare a unui atac cerebral in randul batranilor. atacul cerebral este o consecinta a afectiunilor datorate varstei.
Deasemenea in stabilirea gradului de handicap se are in vedere daca batranul are un venit, daca are proprietati. Nu intereseaza ca este imobilizat si nu are cine sa il ingrijeasca.Se presupune ca daca are o pensie, poate fi ingrijit din acea pensie.Deasemenea puteti sa anuntati asistenta sociala din cadrul primariei pentru internarea batranului intr-un azil. Acestia vor lua legatura cu fata dansului si vor stabili cum e mai bine.

Dar pentru a va lamuri mergeti la Inspectoratul teritorial de handicap, sau la Directia generala de asistenta sociala si protectia copilului, ambele institutii functioneaza in judetul dv si solicitati acolo informatii. Asa veti sti sigur daca are rost sa intocmiti dosarul in vederea incadrarii in gradul de handicap.

Pentru Top Dan, tot Comisia de expertiza stabileste acordarea asistentului personal, nu primaria.
doamna yoana,va rog nu mai scrieti ca la incadrarea intr-un grad de handicap se are in vedere situatia materiala,daca are proprietati sau nu.
criteriile sint clare si nu se uita nimeni la ancheta sociala.
accident vascular cerebral se numeste si nu atac cerebral-asta nu este apanajul virstei inaintate .sint cazuri si la virste mai mititele.
ce e aia Inspec toratul Teritorial de Handicap?nu mai exista din 2004.
eu chiar lucrez in domeniu .daca pe utilizator il intereseaza imi poate scrie la mesaje private.