Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Procesul civil poate fi amanat?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Procesul civil poate fi amanat?

Buna ziua! Va rog sa-mi dati cateva sfaturi la urmatoarele 2 intrebari:
Cum se poate amana termenul unui proces civil?
Ca inculpat pot sa propun o data pentru un nou termen?
Va multumesc!
Ca inculpat sau ca parat? Cred ca difera cei doi termeni. Aveti si un proces penal pe rol?
Daca aveti un proces civil, nu puteti fi inculpat. Poate doar parat...
Un proces se poate amana pentru cauze bine-intemeiate. Un asemenea motiv ar fi angajarea unui avocat. Cererea trebuie sa fie motivata, adica va trebui sa explicati instantei ce v-a impiedicat sa va angajat avocat pana la termen.
Atentie, daca prin cererea de amanare urmariti doar tergiversarea cauzei, riscati primirea unei amenzi pentru exercitarea abuziva a drepturilor procesuale.
Momentan sunt plecat din tara si pana la data cand am primul termen ca parat, nu reusesc sa-mi rezolv problemele personale in tara unde sunt.
ps: nu urmaresc tergiversarea cauzei, ci doar amanarea procesului pana la rezolvarea problemelor personale in tara unde sunt,
pot sa stabilesc ca parat o data cand sa fie urmatorul termen?
DCristianC a scris:

pot sa stabilesc ca parat o data cand sa fie urmatorul termen?

Termenul este stabilit de instanta in functie de lista de termene. Puteti solicita un anumit termen, va ramane la aprecierea instantei daca vi-l incuviinteaza sau nu.
ContSters103772, utilizator
poate solicita avocatul care ma reprezinta un nou termen?