avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 433 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Procesul civil poate fi amanat?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Procesul civil poate fi amanat?

Buna ziua! Va rog sa-mi dati cateva sfaturi la urmatoarele 2 intrebari:
Cum se poate amana termenul unui proces civil?
Ca inculpat pot sa propun o data pentru un nou termen?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: DCristianC , utilizator 08:30, 2 August 2011
Ca inculpat sau ca parat? Cred ca difera cei doi termeni. Aveti si un proces penal pe rol?
Daca aveti un proces civil, nu puteti fi inculpat. Poate doar parat...
Un proces se poate amana pentru cauze bine-intemeiate. Un asemenea motiv ar fi angajarea unui avocat. Cererea trebuie sa fie motivata, adica va trebui sa explicati instantei ce v-a impiedicat sa va angajat avocat pana la termen.
Atentie, daca prin cererea de amanare urmariti doar tergiversarea cauzei, riscati primirea unei amenzi pentru exercitarea abuziva a drepturilor procesuale.
Momentan sunt plecat din tara si pana la data cand am primul termen ca parat, nu reusesc sa-mi rezolv problemele personale in tara unde sunt.
ps: nu urmaresc tergiversarea cauzei, ci doar amanarea procesului pana la rezolvarea problemelor personale in tara unde sunt,
pot sa stabilesc ca parat o data cand sa fie urmatorul termen?
DCristianC a scris:

pot sa stabilesc ca parat o data cand sa fie urmatorul termen?


Termenul este stabilit de instanta in functie de lista de termene. Puteti solicita un anumit termen, va ramane la aprecierea instantei daca vi-l incuviinteaza sau nu.
Ultima modificare: Luni, 1 August 2011
ContSters103772, utilizator
poate solicita avocatul care ma reprezinta un nou termen?

Alte discuții în legătură

Cerere amanare proces civil in vederea angajarii unui aparator diana225 diana225 Exista o cerere tip actuala pe care as putea sa o completez si semnez in vederea amanarii unui proces civil in vederea angajarii unui aparator ales, proces ... (vezi toată discuția)
Cerere nesolutionata de instanta aidu aidu La primul termen, am solicitat prin raspunsul la intampinare urmatoarele: Solicit respingerea tuturor sustinerilor intimatei, din intampinare si alte ... (vezi toată discuția)
Cum formulez o cerere pentru lipsa aparare kaoma kaoma am un proces si nu am aparare si am inteles ca pot sa depun o cerere pt lipsa aparare ,pentru ca procesul sa fie amanat. Rog urgent. Multumiri. (vezi toată discuția)