Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cerere amanare proces civil in vederea angajarii unui ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cerere amanare proces civil in vederea angajarii unui aparator

Exista o cerere tip actuala pe care as putea sa o completez si semnez in vederea amanarii unui proces civil in vederea angajarii unui aparator ales, proces care se afla in stadiul de prima infatisare ?
Care sunt sansele ca aceasta cerere sa nu fie acceptata iar procesul sa se judece in lipsa ?
Aceasta cerere poate fi depusa la dosar de catre o alta persoana ? deoarece eu sunt plecata din tara .
Multumesc
Cerere de amanare a judecarii cauzei
INSTANTA ...........................
DOSAR NR. ....../ ....................
TERMEN ................................

Domnule Presedinte,

Subsemnatul .................................., domiciliat in ............................., str. ...............
................. nr. ......, bloc ...., scara ....., etaj ...., apart. ....., sector/judet ....................
....., reprezentat prin avocat ..........................., cu sediul profesional in ......................
......, str. .......................... nr. ......, bloc ........., scara ....., etaj ...., apart. ....., sector
/judet ................................, reclamant in dosarul nr. ............./..........., aflat pe rolul
acestei instante, in cauza ce are ca obiect .................................., in contradictoriu cu
paratul .............................., domiciliat in ..................., str. ..........................nr. ......,
bloc ......, scara ....., etaj ...., apart. ....., sector/judet ..........................., avand termen
fixat pentru judecarea cauzei la data de ...................., in temeiul dispozitiilor art. 156 Cod procedura civila, formulez prezenta

CERERE DE AMANARE A JUDECARII CAUZEI

intrucat ..............................................................................................................
..............................., si prin urmare va solicit sa incuviintati cererea formulata de subsemnat si sa dispuneti fixarea unui nou termen de judecata, cu citarea partilor.

IN DREPT:

Imi intemeiez prezenta pe dispozitiile art.156 Cod procedura civila.

SEMNATURA

Cornel Vasile, Consilier juridic
Cererea poate fi depusa si de alta persoana, conteaza sa ajunga la dosar. Daca e primul termen de judecata, va fi incuviintata cererea de amanare pt angajarea unui avocat, cu conditia sa nu fi trecut foarte mult timp de la data la care ati primit citatia.
Citatia am primit-o in a doua parte a lunii iunie, iar faptul care m-a impiedicat sa vorbesc cu un avocat a fost lipsa mea din tara din cauza problemelor personale. Daca motivez acest lucru in aceasta cerere ma ajuta in vreun fel ?
Multumesc