Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dosar penal
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dosar penal

dupa cat timp se prescrie dosarul penal -accident circulatie
Timpul de prescriere al unei fapte este in functie de gravitatea faptei savarsite si hotararea acordata de instanta.
Doamna, ati dat date absolut insuficiente pentru a primi un raspuns. In Codul penal sunt reglementate atat prescriptia raspunderii penale, cat si prescriptia executarii pedepsei.

1. Prescriptia raspunderii penale, asa cum ii spune si numele, este o cauza ce inlatura raspunderea penala ca urmare a trecerii unei perioade de timp prevazute de lege. Termenul de prescriptie a raspunderii penale incepe sa curga de la data savarsirii infractiunii. Prin urmare trebuia sa precizati despre ce infractiune discutam si cand a fost savarsita (asta numai daca instanta nu a pronuntat o hotarare definitiva in cauza).

2. Prescriptia executarii pedepsei inlatura consecintele condamnarii, este un impediment la executarea pedepsei principale aplicate printr-o hotarare definitiva. Prin urmare trebuia sa precizati daca in dosar a fost pronuntata o hotarare definitiva, data la care aceasta a ramas definitiva si pedeapsa care a fost aplicata de instanta (daca a fost pronuntata o hotarare definitiva in cauza, desigur).
Gabriela Pintea, Consilier juridic