avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CAT COSTA IESIREA DIN INDIVIZIUNE?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CAT COSTA IESIREA DIN INDIVIZIUNE?

Buna seara .As dori daca puteti sa ma ajutati cu o mica problema. Mama mea si sora ei vitrega detin impreuna o suprafata de 5 Ha de pamant extravilan fiin trecute amandoua pe acelasi titlu de proprietate.
Mama doreste sa vanda partea ei de pamant ,dar pentru aceasta trebuie sa faca iesirea din indiviziune .
As dori sa stiu cam cat costa, sau daca ar putea exista alta modalitate de a vinde.B-)
3%din valoarea bunurilor,instanta sau notar
Ultima modificare: Duminică, 31 Iulie 2011
Cristina Voicu, Avocat
Intai tb sa faca iesirea din indiviziune, pt ca nu stie ce lot o sa I revina dupa imparteala. Cat costa?

Nu se poate sa va calculam, deoarece se face o evaluare a terenului conform unei expertize imobiliare pt uzul birourilor notariale pe judetene, categorii de terenuri, zone, etc...
este diferenta intre notar sau instanta?
diferenta consta in durata, la instanta este de durata mai mare decat la notar; dar taxele sunt la fel.

La notar pot merge numai daca se intelg cu privire la impartirea bunului, in caz contrar, obligatoriu vor merge la instanta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare pamant valentintarnauceanu valentintarnauceanu Buna ziua .As dori daca puteti sa ma lamuriti si pe mine cu o problema : Mama mea, impreuna cu sora ei vitrega sunt trecute amandoua ca titulare pe un ... (vezi toată discuția)
Acte necesare la iesire din indiviziune valentintarnauceanu valentintarnauceanu Mama impreuna cu sora ei detine o suprafata de 5HA pamant extravilan ,fiind trecute amandoua pe acelasi titlu de proprietate. As ... (vezi toată discuția)
Iesire din indiviziune. acte necesare ainoua ainoua buna ziua!as dori sa stiu ce acte sunt necesare pentru iesirea din indiviziune pentru un teren extravilan (vezi toată discuția)