Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesire din indiviziune. Acte necesare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesire din indiviziune. Acte necesare

buna ziua!as dori sa stiu ce acte sunt necesare pentru iesirea din indiviziune pentru un teren extravilan
Cum a luat nastere starea de indiviziune? Platiti taxa timbru 3% din valoarea terenului.
Daca doriti sa iesiti din indiviziune pe cale amiabila adica sa faceti partaj voluntar la notar, asta inseamna ca toti copartasii se inteleg, se poate face acest lucru fie dezmembrand terenul in loturi daca , acesta permite, fiecare co arata luand un lot, sau unul din copartasi sa ramana cu terenul dand sulta celorlalti. taxele notariale se calculeaza in functie de valoarea terenului conform grilei de expertiza imobiliara pt uzul notarilor.
Daca copartasii nu se inteleg se merge in instanta caci nimeni nu este obligat sa ramana in indiviziune.
buna seara as dori sa aflu cum se face iesirea din indiviziune prin judecata si ce acte imi trebuiesc pentru asta in instanta.avem un teren extravila de 3 ha care trebuie impartit la 5 frati si nu sunt de buna credinta doi dintre ei luand abuziv tot terenul motiv ptr care doresc sa ies din indiviziune cum sa procedez? multumesc