Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... probleme de familie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

probleme de familie

Buna seara.Locuiesc cu concubinul si fetita noastra cu chirie,lucrurile au mers bine pana le-au oprit din salarii 25%,el e politist,dupa care el s-a schimbat f tare.Ne certam tot mai mult pe tema banilor pana s-a ajuns la violenta ,dar nu mai suport...copilul meu nu trebuie sa fie traumatizat,este un ingeras si n-are nici o vina.M-am decis sa plec,fara sa stie el, mi-e frica sa nu-mi faca probleme,sa nu-mi opreasca fetita cu forta.Legea ar putea fi in favoarea mea?copilul are nevoie de mama din cate stiu,mai ales k este mica,are 1an.Nu stiu ce sa fac ....Si inca ceva,daca fetita va ramane la mine,tatal ii va acorda pensie sau nu,noi nu suntem casatoriti. Va multumesc mult
Daca fetita este recunoscuta de tata, puteti introduce actiune in instanta pentru stabilirea pensiei de intretinere, chiar daca nu sunteti casatoriti.
plecati de acasa cu fetita si cereti in instanta incredintarea fetitei si plata pensiei de intretinere
Este recunoscuta de tata,asa voi face,va multumesc
Nu se poate discuta cu el,acum vorbim si in 15 min se schimba si incep certurile,el vrea bani,bani,bani...el nu vrea sa ne despartim,dar nu renunta la certuri si violenta
o situatie cam urata pot spune....
poti cere in instanta incredintarea fetitei .....si dak el recunoaste copilu ...se va stabili si pensia alimentara
numai bine...si ai grija de ingerasul tau:X