Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... in urma publicarii ...........
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

in urma publicarii ...........

Servus tuturor! Ma aflu intr-un proces cu o societate pentru drepturi banesti. Societatea si-a schimbat sediul si nu mai poate fi de gasit . Pentru a putea continua procesul deoarece in prima instanta a fost lipsa de procedura, daca public la ziar un anunt de chemare in judecata , procesul va continua? Ce ma sfatuiti? Multumesc anticipat
Potrivit art.95 alin.1 C.proc.civ., când reclamantul învederează că, deşi a făcut tot ce i-a stat în putinţă, nu a izbutit să afle domiciliul pârâtului, preşedintele instanţei va dispune citarea acestuia prin publicitate .
Citarea prin publicitate se face afişându-se citaţia la uşa instanţei. Citaţia se publică şi în Monitorul Oficial al României sau într-un ziar mai răspândit, în cazurile în care preşedintele judecătoriei sau completul de judecată apreciază că o asemenea măsură este necesară (alin.2) .
Afişarea, precum şi publicarea citaţiei se face în Monitorul Oficial sau într-un ziar mai răspândit se fac cu cel puţin 15 zile înainte de data fixată pentru judecată, iar în cazurile urgente, acest termen poate fi redus la 5 zile, de către preşedintele judecătoriei sau completului de judecată .
Procedura citării prin publicitate se face la cererea reclamantului, care trebuie să învedereze instanţei împrejurări concrete din care să rezulte că a făcut tot ce i-a stat în putinţă pentru a afla domiciliul pârâtului, confirmându-şi, eventual, susţinerile prin probe corespunzătoare .

Instanta Suprema a astatuat ca, simpla afirmaţie a reclamantului că nu cunoaşte domiciliul pârâtului, nu trebuie să mulţumească instanţa deoarece citarea prin publicitate are caracter excepţional, justificarea ei constând în faptul că partea care solicită a fi efectuată se află în imposibilitate de a afla domiciliul celeilalte părţi .