Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... hartuire ,amenintare,injurii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

hartuire ,amenintare,injurii

Mama mea ,vaduva, locuieste in casa construita de tatal meu pe terenul bunicilor din partea mamei; bunicul este decedat si nu este dezbatuta succesiunea. De curand , sora mamei mele a patruns in locuinta mamei hartuind-o, amenintand-o si proferand injurii la adresa mamei si a fiicelor ei.Va rog sa-mi dati un sfat: ce se poate face pana la dezbaterea mostenirii pentru ca mama mea sa poata sta in liniste. Va multumesc!
1. Mama dvs impreuna cu dvs (iar daca mai aveti alti frati, impreuna si cu acestia) este proprietara a casei si are un drept de superficie (de folosinta) asupra terenului.
2. Matusa dvs se face vinovata de violare de domiciliu si amenintare.
3. Probabil ca o plangere formulata la politia locala ar avea darul de a o tempera pe matusa dvs.