Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale delegare drept de semnatura membrii directoratului
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

delegare drept de semnatura membrii directoratului

Pot delega membrii directoratului intr-o societatea pe actiuni administrata in sistem dualist dreptul de semnatura (dreptul de a angaja societatea fata de terti in anumite situatii) ?

Daca considerati ca da care ar fi baza legala?
paulsimion a scris:
Si eu am luat in considerare art. 71 din Legea 31/1990 insa daca in cazul sistemului unitar art. 143 precizeaza in mod expres posibilitatea de delegare de semnatura in cazul sistemului dualist nu avem o asa precizare.

Cred ca faci o confuzie. Art. 143 vorbeste despre delegarea conducerii societatii catre directori, ceea ce apropie sistemuul unitar de cel dualist. Directorii devin reprezentanti permanenti ai societatii si se inregistreaza la RC, e cu totul si cu totul altceva. La sistemul dualist nu poate exista un echivalent al art. 143, deoarece acolo prin definitie conducerea e tot timpul "delegata".

Acum putem interpreta acest lucru in doua feluri "daca legea nu interzice atunci e permis" sau "daca ar fi permis atunci ar fi stipulat in mod expres acest lucru ca la sistemul unitar.

Art. 71 se afla in sectiunea generala de "functionare a societatilor comerciale", ceea ce inseamna ca se aplica peste tot, indiferent de forma aleasa. Cum spuneam, oricum ai interpretat gresit scopul art. 143.

UPDATE: am vazut mai tarziu si ultimul raspuns de mai sus. As vrea sa clarificam un lucru: delegare nu inseamna imputernicire in sensul art. 153(3). Delegarea unei atributii inseamna transmiterea acelei atributii de la cineva care o are la cineva care nu o are. in niciun caz imputernicirea unui membru al directoratului nu inseamna delegare.
ContSters20980, utilizator
Daca un conducator de departament semneaza alaturi de un director un contact specific departamentului, el nu semneaza ci contasemneaza.
Eu fac referire la TITLUL IX Cod CIvil restul sunt interpretari gratuite.
Am uitat sa fac o precizare in actul constitutiv este mentionat ca doi membrii ai directoratului trebuie sa semneze intatodeauna impreuna asa ca referirea mea era la situatia in care unul este inlocuit de un "nemembru" al Directoratului.
paulsimion a scris:
referirea mea era la situatia in care unul este inlocuit de un "nemembru" al Directoratului.

La asta ma refeream si eu.

florinturlete a scris:
Eu fac referire la TITLUL IX Cod CIvil restul sunt interpretari gratuite.

Ce interpretari gratuite? :-/

PS: Nu se scriu mesaje consecutive, va rog sa aveti in vedere regulamentul de postare.