avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dat afara din chirie si lucruri retinute
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dat afara din chirie si lucruri retinute

Buna ziua, am si eu cateva nelamuriri...
Am stat la o doamna in chirie fara contract, fara nimic. Am ramas cu intretinerea in urma si acum cateva zile ma dat afara din chirie. Nu pot sa imi iau lucrurile din apartament deoarece la usa avea 2 incuietori si eu aveam cheie doar la una.
Zice ca nu imi iau lucrurile pana nu ii platesc restul de cheltuieli... neavand un contract din cate stiu, eu nu sunt obligat sa platesc nimic acolo.
Ma puteti sfatui cum mi`as putea recupera lucrurile sub o forma legala?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: tetea_s , utilizator 19:00, 1 August 2011
teoretic exista un drept de "retentie" asupra bunurilor tale.
neexistand contract, cum vei explica existenta bunurilor tale ...
daca invoci contractul, atunci trebuie sa platesti si cheltuielile respective...
Tin sa precizez ca am facturi pentru aproape toate bunurile mele de acolo si martori, poze respectiv filmari cum ca sunt lucrurile imi apartin.
Daca o amenint pe proprietara cu evaziune fiscala pot rezolva ceva?
daca invoci existenta unui contract de inchiriere, atunci trebuie sa platesti si intretinerea.
teoretic poti sa declari faptul ca proprietara te-a lasat sa stai gratis, fara a plati nici macar intretinerea.
problema se pune daca te va crede organul de cercetare penala.
poti face o plangere pentru abuz de incredere art. 213 din codul penal.
plangere penala impotriva proprietarei pt savarsirea infractiunii de tulburare de posesie si abuz de incredere, daca vrea ceva bani sa mearga in instanta si sa solicite acordarea sumei pe care o datorati.
Ultima modificare: Luni, 1 August 2011
Gabriel Trifu, Avocat
Si daca o amenint pe proprietara ca o sa depun plangere si ea imi muta lucrurile de ex la ea acasa... as putea sa le pierd?
Ultima modificare: Luni, 1 August 2011
tetea_s, utilizator

Alte discuții în legătură

Intrebare ContSters99159 ContSters99159 nu stiu daca aici se incadreaza problema mea .. am locuit cu chirie la o familie impreuna cu prietenul meu.acesta a luat cu imprumut o suma de bani de la acea ... (vezi toată discuția)
Sechestrare de bunuri deeacovrig deeacovrig Ma confrunt cu cea mai mare problema din viata mea.Am stat in chirie la o doamna care dupa 2 ani se trezeste sa ma arunce in strada fara sa ma anunte din ... (vezi toată discuția)
Chirie fortata ContSters196838 ContSters196838 BUNA SEARA! in 2008 am inchiriat un depozit, am semnat un contract pe o perioada de 2 ani , dupa trecerea celor 2 ani nu am mai prelungit contractul de ... (vezi toată discuția)