avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu medical - preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu medical - preaviz

unui salariat aflat in concediu medical, i se poate emite de catre angajator preaviz de concediere?
Ai dreptate, @freeelis. :)
"preavizatu'", aflat in concediu medical, e salariat- functionar public.

Art. 83.- LEGE nr.188 din 8 decembrie 1999 privind Statutul funcţionarilor publici

(3) Pe perioada suspendării raportului de serviciu autorit ăţile şi instituţiile publice au obligaţia să rezerve postul aferent funcţiei publice.

... eu inteleg ca pe perioada concediului medical nu se poate da preaviz de concediere... sau ce inseamna "rezervare"?

Ultima modificare: Luni, 1 August 2011
ContSters123067, utilizator
gigelin a scris:

"preavizatu'", aflat in concediu medical, e salariat- functionar public.

Art. 83.- LEGE nr.188 din 8 decembrie 1999 privind Statutul funcţionarilor publici

(3) Pe perioada suspendării raportului de serviciu autorit ăţile şi instituţiile publice au obligaţia să rezerve postul aferent funcţiei publice.

... eu inteleg ca pe perioada concediului medical nu se poate da preaviz de concediere... sau ce inseamna "rezervare"?




Eu cred ca se poate da preaviz pe perioada pe perioada concediului medical ... nu se poate concedia .
mi se pare cam ciudat...

pe de o parte institutia, pe perioada suspendarii- concediu medical al functionarului, e obligata sa rezerve postul...

iar pe de alta se hotaraste (in perioada suspendarii) sa nu-l mai rezerve (emite preaviz), iar incepand cu data de... il desfiinteaza...

... ciudat... sa emiti (in cunostinta de cauza- concediu medical) un act (preaviz) care din start e suspendat...

... si cam cinic... sa-i dai unuia preavizu', care e in perfuzii...

... nu pare totusi in regula.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Preaviz waly_1 waly_1 [b]Este legal ca unui salariat civil să i se dea preaviz în aceeași zi în care a început concediul medical? [/b] În prealabil persoanei i s-a ... (vezi toată discuția)
Poate fi desfiintat postul unui angajat cat timp acesta este in incapacitate temporara de munca? cristina69 cristina69 Buna ziua. As vrea sa stiu daca este legal ca postul ocupat de o persoana sa fie desfiintat in perioada cat acesta se afla in incapacitate temporara de munca. ... (vezi toată discuția)
Am primit preaviz in concediu de crestere copil adriana_25 adriana_25 Buna seara. Va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat. Prietena mea a fost instiintata sa se prezinte la serviciu pentru a ridica si semna de primire ... (vezi toată discuția)