Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu medical - preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu medical - preaviz

unui salariat aflat in concediu medical, i se poate emite de catre angajator preaviz de concediere?
Ai dreptate, @freeelis. :)
"preavizatu'", aflat in concediu medical, e salariat- functionar public.

Art. 83.- LEGE nr.188 din 8 decembrie 1999 privind Statutul funcţionarilor publici

(3) Pe perioada suspendării raportului de serviciu autorit ăţile şi instituţiile publice au obligaţia să rezerve postul aferent funcţiei publice.

... eu inteleg ca pe perioada concediului medical nu se poate da preaviz de concediere... sau ce inseamna "rezervare"?

ContSters123067, utilizator
gigelin a scris:

"preavizatu'", aflat in concediu medical, e salariat- functionar public.

Art. 83.- LEGE nr.188 din 8 decembrie 1999 privind Statutul funcţionarilor publici

(3) Pe perioada suspendării raportului de serviciu autorit ăţile şi instituţiile publice au obligaţia să rezerve postul aferent funcţiei publice.

... eu inteleg ca pe perioada concediului medical nu se poate da preaviz de concediere... sau ce inseamna "rezervare"?

Eu cred ca se poate da preaviz pe perioada pe perioada concediului medical ... nu se poate concedia .
mi se pare cam ciudat...

pe de o parte institutia, pe perioada suspendarii- concediu medical al functionarului, e obligata sa rezerve postul...

iar pe de alta se hotaraste (in perioada suspendarii) sa nu-l mai rezerve (emite preaviz), iar incepand cu data de... il desfiinteaza...

... ciudat... sa emiti (in cunostinta de cauza- concediu medical) un act (preaviz) care din start e suspendat...

... si cam cinic... sa-i dai unuia preavizu', care e in perfuzii...

... nu pare totusi in regula.