avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1852 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... inrautatirea situatiei in urma plangerii impotriva ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

inrautatirea situatiei in urma plangerii impotriva rezolutiei!?

se poate ca in urma plangerii (formulata de catre invinuit,in scopul de a obtine achitarea,deoarece fapta nu exista)impotriva solutiei data de procuror,prin care sa aplicat o amenda administrativa,judecatorul sa retina cauza spre judecare si sa aplice o amenda penala sau mai rau,o condamnare cu suspendare?
Nu se poate. S-ar incalca principiul neagravarii situatiei in propria cale de atac.
E la ghici.
Dar daca esti nevinovat si fapta, nu exista, unde in cod ?sau nu ai savarsit-o?
Fii mai clar, sa ne dam cu parerea? , dar avocatul ce zice?
Alexutzu a scris:

se poate ca in urma plangerii (formulata de catre invinuit,in scopul de a obtine achitarea,deoarece fapta nu exista)impotriva solutiei data de procuror,prin care sa aplicat o amenda administrativa,judecatorul sa retina cauza spre judecare si sa aplice o amenda penala sau mai rau,o condamnare cu suspendare?



Fapta nu exista in opinia dvs.
Chiar daca invinuitul depune aceasta plangere ,nu isi poate agrava situatia in propria cale de atac.In cel mai rau caz,instanta de judecata va respinge actiunea formulata.
Ultima modificare: Luni, 1 August 2011
andymaurul, utilizator
este vorba despre un proces verbal de contraventie ce nu a fost inseriat ci doar semnat si stampilat,in scopul de a arata un model de completare unui coleg!Acesta a ramas in masina de serviciu ,iar cel care l-a gasit a facut plangere,deoarece in momentul completarii,am scris numele lui,deoartece acesta mi-a venit in cap.Greseala este ca a uitat sa se arunce la gunoi.Repet,a fost doar semnat si stampilat,nu a fost inseriat,deoarece inserierea se face automat!Poate avea aceasta fituica,acest tipizat ,caracterului unui inscris oficial,daca acdesta nu indeplineste conditiile legale pentru a produce efecte juridice,respectiv nu a fost inseriat!!?
Nici nu a fost folosit,ori completat in scopul de a produce efecte juridice,ci doar pt a arata modul de completare!

Alte discuții în legătură

Lovire cipriang4s cipriang4s BUNA ZIUA VREAU SA FORMULEZ O PLINGERE IMPOTRIVA SOLUTIEI DATA DE PRIM PROCURORU ADJUNCT AL TRIBUNALULUI ROMAN CUM PROCEDEZ AJUTATIMA ! VA MULTUMESC MULT (vezi toată discuția)
Model si termen actiune in pretentii zahsor zahsor In principiu este vorba despre o persoana care a folosit numele meu si semnatura in fals prin intermediul unei primarii pentru a accesa fonduri ... (vezi toată discuția)
Niste lamuriri as dori, va rog Bonnet Bonnet Tocmai am fost instiintat ca am fost scos de sub urmarire penala intr-un dosar legat de drepturile de autor. Procurorul a cosiderat ca fapta savarsita nu ... (vezi toată discuția)