avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 935 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... o mostenire in caz de divort sau succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

o mostenire in caz de divort sau succesiune

In timpul casatoriei am mostenit o casa prin decesul tatalui meu,
eu fiind singurul mostenitor.
In caz de divort casa este considerata la partajare bun comun sau nu intra
in discutie.?
In caz de deces al meu cat revine din casa sotiei si cat fiului meu, daca
nu am facut testament?
In cazul decesului sotiei rudele acesteia pot avea pretentii la casa?
Cel mai recent răspuns: ContSters103772 , utilizator 08:32, 3 August 2011
Bunurile mostenite sunt bunurile dvs. proprii.
Cota succesoarala a sotului supravietuitor este de 1/4 si a fiului de 3/4
Rudele sotiei dvs. vor mosteni ceea ce se va afla in patrimoniul sau la momentul decesului.
Fiul dvs. nu este si fiul sotiei? Pentru ca descendentii inlatura de la succesiune celelalte rude, cu exceptia sotului supravietuitor (care, de altfel, nu este considerat a fi ruda cu defunctul)
Casa mostenita este bun propriu. (este proprietatea dvs. EXCLUSIVA).

Nu se imparte cu sotia in caz de divort. (pentru a IMPARTI ceva, trebuie ca acel ceva sa fie dobandit in COMUN cu cel cu care urmeaza sa-l IMPART. N-am cum sa impart ceva cu cineva care nu are nicio molecula din acel ceva. Ma rog ...asta in masura in care nu confundam institutia JURIDICA a partajului cu :) parastasul si datul de pomana)

In caz de deces, PATRIMONIUL dvs. (active, inclusiv casa + pasive/datorii) se transmite mostenitorilor astfel:

1/4 sotia supravietuitoare
3/4 descendentii defunctului (in speta, copilul).

Fiul "meu" sau fiul "nostru" (al dvs. si al sotiei dvs.)?
Descendentii inlatura de la mostenire alte rude.
Ultima modificare: Marți, 2 August 2011
romascanu, moderator
Fiul este dintr-o alta casatorie.
Multumesc.

LJM
LJM a scris:

Fiul este dintr-o alta casatorie.
Multumesc.

LJM


In acest caz, daca fiul si sotia dvs. nu vor face partaj pana la decesul sotiei sau daca sotia nu va instraina in timpul vietii cota ei de coproprietate ori nu va dispune "mortis causa" prin testament asupra acestei cote, rudele ei o vor mosteni.
Ultima modificare: Miercuri, 3 August 2011
ContSters103772, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cui rÃmÂne mostenirea cioarec carmen cioarec carmen După decesul tatălui au venit la mostenire soţia supravetuitoare şi copilul din altă căsătorie.După decesul soţiei ,dacă ea nu are moştenitori ... (vezi toată discuția)
Cum va fi impartita casa dupa decesul unuia dintre soti? catinica catinica Suntem la a doua castorie(suntem impreuna din 2004 si ne-am casatorit in 2009).Am construit o casa pe un teren cumparat .Casa nu are act de proprietate,ci doar ... (vezi toată discuția)
Casatoria menacao menacao buna ziua!,m-am recasatorit in anul 2004,sotia mea avea o casa construita din 1985,in 2008 am renovat in intregime casa(casa fiind trecuta pe numele ei),as ... (vezi toată discuția)