Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala

Buna ziua. Ma numesc Ioana si sunt nascuta in 27 august 1956. Am 33 de ani vechime. Va rog sa-mi spune-ti exact cand pot iesi la pensie anticipata.

Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.
Pentru o femeie nascuta in august 1956, legea prevede ca varsta standard de pensionare 60ani si 6 luni (luna februarie 2017) si un stagiu complet de cotizare de 30ani si 6 luni. Avand in vedere ca aveti 33 ani vechime, puteti iesi numai la pensie anticipata partial (cu penalizare) la data in care impliniti 55ani si 6 luni (luna februarie 2012).