avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1093 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala

Buna ziua. Ma numesc Ioana si sunt nascuta in 27 august 1956. Am 33 de ani vechime. Va rog sa-mi spune-ti exact cand pot iesi la pensie anticipata.

Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.
Cel mai recent răspuns: Viorel_Lucaciu , utilizator 12:41, 2 August 2011
Pentru o femeie nascuta in august 1956, legea prevede ca varsta standard de pensionare 60ani si 6 luni (luna februarie 2017) si un stagiu complet de cotizare de 30ani si 6 luni. Avand in vedere ca aveti 33 ani vechime, puteti iesi numai la pensie anticipata partial (cu penalizare) la data in care impliniti 55ani si 6 luni (luna februarie 2012).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot sa ma pensionez anticipat? Ida Incze Ida Incze ma numesc incze ida sint nascuta la data de 29 07 1956 am 36 de ani si 10 luni vechime in cimpul muncii din care 19 ani gr.1 de munca ma pot pensiona cu ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie? mariana1956 mariana1956 buna ziua va rog sa aveti amabilitatea de a-mi raspunde la ce data o sa ies la pensie conform noii legi. m-am nascut la 19 august 1956 si din iulie 1978 ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipatã mimi2344 mimi2344 Sunt nascuta in 1956, pe 24 August, si as dori sa stiu cati ani de vechime imi trebuie la pensia anticipata? Va rog frumos sa-mi spuneti! (vezi toată discuția)