Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... recuperare taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

recuperare taxa auto

Am platit taxa auto in august 2008 pentru inmatriculare aprox 1000euro in lei la cursul respectiv 3600 , in cf. cu ORD. 50/2008, o pot recupera sau nu ma incadrez? Multumesc
d-le cucu_bau: ati facut efortul minim de a verifica continutul art.135 din CPF inainte de a contrazice 2 colegi de forum care au precizat ca termenul este de 5 ani? daca tot l-am indicat, puteati sa ma verificati si apoi sa ma corectati.

art 135 CPF spune in mod CLAR : Dreptul contribuabililor de a cere compensarea sau restituirea creanţelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naştere dreptul la compensare sau restituire