Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Intreprinderea Individuala neplatitoare de TVA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Intreprinderea Individuala neplatitoare de TVA

Ce documente contabile (registre, jurnale, etc) se tin si sunt obligatori in cazul unei Intreprinderi Individuale neplatitoare de TVA cu activitate principala : Parcuri pentru rulote, campinguri si tabere ?

Multumesc pentru ajutor
Contabilitatea unei intreprinderi individuale (fosta AF) pe care trebuie sa o tineti si dvs. este cea in partida simpla, precum PFA , urmand ca in cazul in care aveti angajati sa respectati legislatia in vigoare si sa aveti documentele solicitate unei societati comerciale pentru angajati: carnetele de protectia muncii, caietul anagajatilor, evidenta impozitelor pentru fiecare angajat, etc.

Veti avea Registru de incasari si plati, Jurnal de Vanzari, Jurnal de Cumparari, Registrul de Inventar.

Puteti emite facturi, deoarece Intreprinderea va fi inregistrata fiscal, vi se atribuie CUI si aveti facturier si chitantier.

Referitor la inregistrarea ca neplatitor de TVA,dupa parerea mea, aceasta nu este o afacere, decat aparent.