Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dreptul la concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dreptul la concediu de odihna

Dupa cate luni de la angajare poti beneficia de concediul de odihna dupa noul cod al muncii ?
Trebuie sa solicitati concediul de odihna cu cel putin 60 de zile inainte de efectuarea acestuia. In caz contrar, angajatorul poate refuza perioada in care doriti sa plecati. art.143 alin.(4)
Concediul de odihna este anual, de 20 zile lucratoare, astfel dupa un an de angajare ben eficiati de 20 zile lucratoare de concediu de odihna.
Intrebarea postata era alta ... Codu Muncii nu mai reglementeaza acordarea CO dupa desfasurarea activitatii a anumita perioada de timp .. astfel ca va puteti lua CO si dupa o luna de zile de la angajare, insa CO se acorda proportional cu perioada efectiva.