Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cum pot sa plec cu copilul din tara fara acordul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cum pot sa plec cu copilul din tara fara acordul tatalui?

doresc sa plec cu copilul din tara dupa ce acesta va implini varsta de 14 ani.tatal lui a disparut de la domiciliu si nu am cum sa iau legatura cu el.eu locuiesc acum in anglia unde am locul de munca si unde pot sa imi antretin copilul.va multumesc pentru raspuns
daca aveti hotarare irevocabila de incredintare a minorului, puteti sa iesiti cu el. daca nu aveti inca, ar trebui sa porniti procesul.
Pentru a scoate minorul din tara, fara acordul celeilalte parti, este nevoie de o hotarare judecatoreasca definitiva de incredintare a acestuia catre dvs. (copilul este minor pana la 18 ani).
va adresati instantei cu o cerere de incredintare minor, il citati pe tata intai la ultimul domiciliu cunoscut, daca nu aflati unde locuieste, veti cere incuviintare de la instanta sa-l citati prin mica publicitate
gi-jane2, moderator