Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... obtinere titlu proprietate teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

obtinere titlu proprietate teren

Buna ziua,
Ma numesc Maria Mitroi, am o intrebere cu privire la obtinerea titlului de proprietate al unui teren.
In speta, este vorba despre imobilul al carei proprietar sunt, insa terenul pe care acesta se afla nu este inca in posesia mea de drept.
Mentionez ca imobilul a fost dobandit in baza unei chitante de mana, ulterior am formulat o actiune in instanta pentru obtinerea titlului de proprietate, fapt care s-a si intamplat.
Actiunea a fost inaintata si finalizata in cursul anului 1990, an in care nu era posibil trecerea odata cu imobilul si a terenului in proprietate.
Ma intereseaza modalitatea in care se poate dobandi acest drept si asupra terenului aferent imobilului.

Cu multumiri,

Maria Mitroi
Mergeti la primarie si solicitati emiterea Ordinului Prefectului daca exista evidente la rol si fisc si achitati impozit.
actiune in instanta avand ca obiect constatarea uzucapiunii. in urma acestei actiuni instanta va pronunta o hotarare care va va conferi drept de proprietate asupra terenului.