Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intocmirea carnetelor de munca retroactiv
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intocmirea carnetelor de munca retroactiv

Buna ziua,

Revin cu o mai veche problema, larg dezbatuta si totusi inca neelucidata (atat pentru mine cat si pentru altii), acea a intocmirii carnetelor de munca pentru noii angajati.
Lucrez din 2006 si inca nu detin carnet de munca. Am primit de la firma la care am lucrat o adeverinta vizata de ITM, si totusi as prefera sa detin un carnet de munca. Stiu ca in ultimii ani legea s-a tot schimat (ba se fac, ba nu se mai fac).
Cum este situatia actuala ? Se mai intocmesc carnete de munca ? Si daca "da" pana cand ?
Ce legi as putea consulta in aceasta privinta ?
Mai am vreo sansa sa mi se intocmeasca un carnet de munca de catre actuala firma la care lucrez ?

Multumesc
De anul viitor nu se vor mai completa carnete de munca (asta in cazul in care nu se modifica iar termenul sau....se razgadesc ai nostri legiutori :-/ ). Din 2006 pana in prezent s-au distribuit de cateva ori carnete de munca, deci ar cam fi trebuit sa vi se intocmeasca si Dvs. Solicitati actualului angajator ca, in cazul in care la ITM-ul de care apartineti sunt imprimate, sa va cumpere si sa va completeze un carnet ,cu inclusiv vechimea din adeverinta eliberata de fostul angajator.
in primul rand nu consider in regula faptul ca ITM-ul a primit contractul de munca fara sa ceara carnetul de munca?:-/
angajatorul face o adresa in 3 exemplare, prin care solicita un carnet de munca, pentru salariata......avand CNP....., o vizeaza la ITM si apoi procura carnetul de munca, contra cost, de la directia de solidaritate sociala...... pe vechi- Directia de munca.
se vor inscrie in carnet toate adeverintele de vechime.
deocamdata carnetul de munca este cartea noastra de vizita, deci este important, nu lasati timpul sa mai treaca, va dezavantajeaza.
Doina Elena, Consultant resurse umane
ITM-ul nu conditioneaza inregistrarea contractului de munca de prezentarea carnetului de munca, ci doar cere o declaratie din care sa reiasa ca salariatul detine sau nu carnet de munca si daca detine, in cat timp il va prezenta.
Adeverinta de vechime are aceeasi valoare ca si carnetul de munca.
Nu este neaparat rea vointa din partea angajatorilor, dar tipizatele se gasesc extrem de rar si cam "pe sub mana". Eu din 2006 octombrie tot incerc sa achizitionez carnete de munca si de fiecare data "tocmai s-au terminat" sau "nu ne-au mai adus de mult, mai reveniti" :((
Sunt de parere ca ceea ce stii sa faci este cartea de vizita si nu o hartie. ;)
Chiar daca din 01.01.2009 se mai utilizeaza sau nu carnetele de munca, de la aparitia Legii 19/2000 (a pensiilor) cu data de 01.04.2001 perioadele de cotizare se evidentiaza centralizat de Casa de Pensii si se transmit anual, prin posta, gratis, salariatilor. Eu deja am primit aceste certificate de cotizare pentru activitatea din 01.04.2001 pana in 2006.
Carnetele de munca vor fi scanate de Casa de Pensii, pentru perioada de pana la 01.04.2001, asa ca nu mai este "vital" carnetul de munca. Sunt valabile adeverintele specifice eliberate de ITM sau d angajator cu viza ITM, sau certificatele de cotizare, eliberate de Casele de Pensii, oricand, la cerere, contra cost (10 lei).
In concluzie, nu mai trebuie sa discutam despre importanta carnetului de munca. Acesta si-a trait traiul.
Intr-adevar carnetele de munca "si-au trait traiul", dupa cum spune si dnul Tudor Valeriu. Oricum este destul de multa birocratie.
Inca nu reusesc sa inteleg de ce marea majoritate a angajatilor se "agata " de aceste carnete de munca :-/
Alte aspecte sunt mult mai importante in relatia angajat - angajator.